Były sekretarz stanu USA, a obecnie specjalny wysłannik Białego Domu ds. klimatu John Kerry zaprzeczył zarzutom, że przekazał informacje o izraelskich atakach lotniczych w Syrii szefowi MSZ Iranu Mohammadowi Dżawadowi Zarifowi. W nagraniu audio, które wyciekło do mediów, Zarif mówi, że dowiedział się o atakach od Kerry'ego.

Wielu republikańskich polityków wyraziło oburzenie twierdząc, że Kerry ujawnił Iranowi poufne informacje.

W nagraniu ujawnionym przez londyński kanał Iran International i dziennik "New York Times" Zarif twierdził, że był trzymany w niewiedzy na temat izraelskich ataków lotniczych w Syrii, mówiąc, że "to były szef dyplomacji USA John Kerry" powiedział mu, że "Izrael rozpoczął ponad 200 ataków na siły irańskie w Syrii".

W nagraniu Zarif nie precyzuje, kiedy miał dowiedzieć się o tym od Kerry'ego.

Iran International podał to twierdzenie w wątpliwość, wskazując, że izraelskie ataki lotnicze w Syrii były wcześniej opisywane w międzynarodowych mediach - pisze we wtorek izraelski dziennik "The Jerusalem Post".

"Mogę wam powiedzieć, że ta historia i te zarzuty są jednoznacznie fałszywe. To nigdy nie miało miejsca - ani w czasie, gdy byłem sekretarzem stanu, ani później" - napisał w poniedziałek na Twitterze Kerry.

Zapytany o nagranie rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że resort nie komentuje "materiałów, które rzekomo wyciekły" i że domniemane izraelskie ataki lotnicze w Syrii "z pewnością (...) nie były tajne, a rządy, które były w nie zaangażowane, mówiły o tym publicznie". "Oczywiście nie możemy ręczyć za autentyczność i dokładność tego (nagrania), więc nie będę komentował bezpośrednio, co na nim jest" - powiedział Price.

Informacje pojawiły się w czasie, gdy Iran prowadzi rozmowy z USA i krajami europejskimi w Wiedniu na temat przywrócenia porozumienia nuklearnego między Teheranem i światowymi mocarstwami z 2015 r. - wskazuje "JP".

Wielu Republikanów ostro skrytykowało byłego szefa dyplomacji za rzekome ujawnienie wrażliwych informacji. "Ludzie mówią o zdradzie, a ja nie używam tego słowa zbyt często" - powiedział senator Dan Sullivan z Alaski. Reprezentant Wisconsin Mike Gallagher za "niezrozumiałe" uznał, że amerykański dyplomata ujawnił informacje wywiadowcze "wiodącym światowym sponsorom terroryzmu".

"JP" zwraca uwagę, że Siły Obronne Izraela zazwyczaj nie potwierdzają poszczególnych ataków lotniczych w Syrii, ale co jakiś czas publikują statystyki dotyczące nalotów. W grudniu ub.r. izraelskie siły podały, że w 2020 roku przeprowadziły 50 ataków w Syrii. (PAP)

cyk/ akl/