Bundeswehra w porozumieniu z sojusznikami z NATO przygotowuje się do znacznie szybszego niż planowano wycofania z Afganistanu. Ministerstwo obrony poinformowało w środę posłów w Bundestagu o konsultacjach, w wyniku których termin ten mógłby zostać przesunięty z 11 września na 4 lipca.

Tymczasem Turcja odroczyła planowaną konferencję pokojową dla Afganistanu. Konferencja odbędzie się dopiero po zakończeniu ramadanu w połowie maja - powiedział w wywiadzie telewizyjnym turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Cavusoglu - informuje dziennik "Welt".

Talibowie nie zgodzili się jeszcze na udział w konferencji. Zarzucają Waszyngtonowi zerwanie podpisanego w zeszłym roku porozumienia, zgodnie z którym ostatni żołnierze USA mieli opuścić Afganistan do 1 maja.

Prezydent USA Joe Biden, który odziedziczył porozumienie po swoim poprzedniku Donaldzie Trumpie, powiedział w zeszłym tygodniu, że wycofanie pozostałych 2500 amerykańskich żołnierzy rozpocznie się 1 maja i zakończy nie później niż 11 września, w 20. rocznicę ataków terrorystycznych w USA.

W Afganistanie stacjonuje 1300 żołnierzy Bundeswehry.