Reklama

Szczepienia migrantów przebywających w obozach w Serbii rozpoczęto od obozu w miejscowości Krnjaca w pobliżu Belgradu. Zarejestrowanych na szczepienie jest tam ponad 500 migrantów.

"Dzisiaj jest bardzo, bardzo szczególny dzień, gdyż prowadzimy szczepienia uchodźców i osób starających się o azyl. Jest to poważna oznaka wsparcia Serbii dla uchodźców i bardzo dobry przykład włączenia ich do serbskiego społeczeństwa" - powiedziała Francesca Bonelli, przedstawicielka ONZ w Serbii.

Tysiące uchodźców i migrantów ekonomicznych z państw Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji utknęło w Serbii i sąsiedniej Bośni w oczekiwaniu na możliwość przekroczenia granicy z Chorwacją - krajem należącym do Unii Europejskiej - i dalszej podróży do bogatszych zachodnich państw.

Od piątku w głównym centrum szczepień na targach w Belgradzie rozpoczęto akcję szczepienia cudzoziemców - większość z nich pochodzi z sąsiednich krajów, a także z krajów UE - podała państwowa telewizja RTS.

Migranci i cudzoziemcy mają do dyspozycji jedynie szczepionkę AstraZeneca.

W Macedonii Północnej media podają, że tysiące obywateli zostało powiadomionych, że mogą zostać zaszczepieni w Belgradzie. Zwrócono jedynie uwagę, że w godzinach 22-5 rano obowiązuje w Serbii godzina policyjna i nie można wtedy podróżować.

Według RTS podczas weekendu odbędzie się akcja szczepień przedsiębiorców i zatrudnionych przez nich pracowników pochodzących z Albanii, Macedonii Północnej, Czarnogóry, Bośni i Kosowa. Do ich dyspozycji postawiono 10 tysięcy dawek szczepionek.

Ponad 1,3 miliona mieszkańców Serbii - małego, 7-milionowego kraju bałkańskiego, otrzymało już jedną dawkę szczepionki, a prawie milion dwie dawki.