Rząd Ukrainy wprowadził zakaz przebywania bez masek ochronnych na ulicach w tzw. czerwonej strefie, do której obecnie zaliczanych jest osiem obwodów i miasto Kijów - informują we wtorek ukraińskie media. Dotychczas maski trzeba było nosić w budynkach i transporcie publicznym.

Decyzja w sprawie masek zapadła podczas poniedziałkowego posiedzenia rządu. Zgodnie z nią ze względu na pandemię Covid-19 zasłaniać usta i nos trzeba w miejscach ogólnodostępnych, do których należą np. ulice, parki, place i cmentarze. Zaznaczono, że maska może być domowej roboty.

Zakaz ma obowiązywać w regionach zaliczanych do tzw. czerwonej strefy epidemicznej. Według danych ministerstwa ochrony zdrowia obecnie znajduje się w niej osiem obwodów i Kijów.

15 obwodów Ukrainy jest natomiast w tzw. pomarańczowej strefie epidemicznej, a jeden w żółtej. Dla każdej ze stref przewidziane są inne restrykcje. Władze zapowiadały, że na Ukrainie może być zaprowadzony ogólnokrajowy lockdown, jeśli w czerwonej strefie znajdzie się połowa obwodów.

Dotychczas maski trzeba było zakładać w budynkach użyteczności publicznej i środkach transportu zbiorowego.