Na Słowacji zaczęły w środę obowiązywać nowe restrykcje epidemiczne. Między innymi od godz. 20 do godz. 1 nie wolno, z nielicznymi wyjątkami, wychodzić z domu. Przestrzegania przepisów pilnują policjanci w cywilu i żołnierze. Zamknięta jest część przejść granicznych, w tym do Polski.

Na przejściach granicznych, które pozostały otwarte, ustawiono posterunki kontrolne. Przyjeżdżających na Słowację obowiązuje kwarantanna, którą można skrócić, wykonując test na koronawirusa. Wyjątek zrobiono dla kierowców transportu międzynarodowego oraz dla pracowników transgranicznych.

Ta druga grupa musi przedstawiać testy nie starsze 72 godziny. Na wyjście z domu między godz. 20 a godz. 1 w nocy potrzebne jest zaświadczenie od pracodawcy, który musi określić miejsce i godziny pracy.

Nieliczne sklepy i zakłady usługowe, które nadal działają, będą zamykane o godz. 20. Można chodzić na spacery z psami, a także biegać lub jeździć na rowerze, ale tylko w granicach powiatu zamieszkania.

Jak poinformowała rzeczniczka policji słowackiej Denisa Bardyova, część policjantów pilnujących przestrzegania przepisów epidemicznych będzie pracować w cywilu. Rząd zdecydował także o stworzeniu specjalnej linii telefonicznej oraz kontaktu internetowego dla wszystkich, którzy chcieliby przekazać informacje o naruszeniach restrykcji.

Policjanci i strażnicy miejscy mają prawo nałożenia mandatów do wysokości 1000 euro. Większość sklepów, poza placówkami z najbardziej niezbędnym asortymentem, jest zamknięta. Nie działają zakłady usługowe i restauracje.

Od przyszłego tygodnia zamknięte będą przedszkola i pierwsze klasy szkół podstawowych. Dzieci, których rodzice pracują na pierwszej linii walki z pandemią, będą mogły chodzić do specjalnie dla nich otwartych placówek oświatowych. Od 8 marca w sklepach i środkach komunikacji będą obowiązywać maski klasy FFP2.

Według ostatnich danych na Słowacji we wtorek przybyło 3357 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 101 osób. Łącznie od początku pandemii zanotowano 7489 zgonów.

Nieznacznie poprawiła się sytuacja w szpitalach, w których liczba pacjentów z Covid-19 zmniejszyła się o 57 i wynosi 3985. 320 pacjentów znajduje się na oddziałach intensywnej terapii, a 364 potrzebuje przy oddychaniu pomocy respiratorów.

Zaszczepiono 323 364 osób. Dwie dawki dostały 152 203 osoby. Ministerstwo zdrowia poinformowało, że od poniedziałku jedynym kryterium podawania szczepionki będzie wiek osób, które się zarejestrowały. Preparat AstraZeneca ma być podawana osobom do 70. roku życia. Data podania rosyjskiej szczepionki Sputnik V, na użycie której zezwolił minister zdrowia Marek Krajczi, nie została jeszcze ustalona.