W Rumunii szkoły są zamknięte od listopada, kiedy druga fala pandemii Covid-19 zaczęła się coraz szybciej rozprzestrzeniać. Kraj miał jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności w Europie Środkowo-Wschodniej, a sytuacji nie mógł poprawić jeden z najsłabiej rozwiniętych systemów opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej.

"Od 8 lutego, kiedy rozpocznie się drugi semestr, większość szkół zostanie ponownie otwarta, zakładając, że pandemia będzie rozwijać się mniej więcej tak samo, jak w ostatnich tygodniach" - powiedział Iohannis.

Rumuńskie szkoły były zasadniczo zamknięte przez większą część ubiegłego roku, z dwumiesięcznym otwarciem we wrześniu i październiku. Z sondaży wynika, że większość uczniów, nauczycieli i rodziców narzekała na spadek jakości edukacji w porównaniu z rokiem 2019 po przejściu na zdalne nauczanie.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Rumunii potwierdzono 3500 nowych zakażeń koronawirusem i tym samym łączna liczba infekcji od początku pandemii wzrosła do 685 tysięcy. Do tej pory na Covid-19 zmarło w tym kraju ponad 17 tys. osób.