"Mimo tego, że 20 proc. respondentów nazwało Wołodymyra Zełenskiego politykiem roku, znacznie więcej (42 proc.) nazwało go rozczarowaniem 2020 roku" - napisał w komunikacie ośrodek socjologiczny.

Pod koniec 2019 roku za polityka roku Zełenskiego uznało 46 proc. ankietowanych. Zełenski wygrał ubiegłoroczne wybory prezydenckie, zdobywając ponad 73 proc. poparcia.

Według badania Centrum Razumkowa 10 proc. badanych uznało za polityka kończącego się roku byłego prezydenta Petra Poroszenkę. Tyle samo ankietowanych nazwało go rozczarowaniem roku.

Jedynie 16,5 proc. Ukraińców uważa, że wydarzenia w kraju idą w odpowiednim kierunku, 67 proc. twierdzi odwrotnie - przekazał ośrodek. Pod koniec 2019 roku było to odpowiednio 44 proc. i 36 proc.

71 proc. uznało, że sytuacja w ostatnim roku w kraju się pogorszyła, a jedynie 3 proc. miało odmienne zdanie. Co piąty ankietowany stwierdził, że sytuacja się nie zmieniła. Przede wszystkim Ukraińcy zwracają uwagę na pogorszenie się sytuacji dotyczącej cen, gospodarki, stabilności czy ochrony zdrowia.

W badaniu wzięło udział ponad 2 tys. osób w całym kraju oprócz terytoriów niekontrolowanych przez władze w Kijowie. Sondaż przeprowadzono w formie wywiadów na początku grudnia.