W obliczu agresji Rosji na Ukrainę i presji hybrydowej reżimu białoruskiego, dobre współdziałanie sojusznicze i realizacja wszystkich sojuszniczych planów w ramach NATO ma znaczenie fundamentalne - podkreślił prezydent Andrzej Duda na wstępie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zwrócił też uwagę, że szczyt NATO będzie poświęcony również zagadnieniem bezpieczeństwa w innych częściach świata.

"Tak mocno, jak nigdy w zasadzie do tej pory, odkąd odzyskaliśmy pełną suwerenność i niepodległość w 1989 roku, kwestia bezpieczeństwa, zwłaszcza tego bezpieczeństwa wewnętrznego w ciągu ostatnich 2,5 roku mocno wybrzmiewa" - powiedział prezydent otwierając w poniedziałek rano posiedzenie RBN zwołane przed szczytem NATO, który odbędzie się w tym tygodniu w Waszyngtonie.

Duda o trudnych warunkach bezpieczeństwa

Dodał, że "rosyjska agresja na Ukrainę plus presja hybrydowa ze strony reżimu białoruskiego, realizowana przeciwko Polsce, Unii Europejskiej na naszej wschodniej granicy, wszystko to stwarza bardzo specyficzną i bardzo trudną nie tylko atmosferę, ale przede wszystkim warunki bezpieczeństwa, w jakich ostatnio się poruszamy".

"Z tego punktu widzenia dobre współdziałanie sojusznicze, jak również realizacja wszystkich sojuszniczych planów, ma znaczenie fundamentalne" - podkreślił Duda.

Duda o szczycie NATO

Zwrócił uwagę, że szczyt NATO będzie poświęcony również zagadnieniem bezpieczeństwa w innych częściach świata. "Również sytuacji w drugiej części świata, w Azji, związanej z niepokojami wokół Chin, związanych z tą częścią świata, z działaniami, które są podejmowane na przestrzeni ostatnich lat i miesięcy przez reżim Korei Północnej" - zaznaczył Duda.

Duda o bezpieczeństwie w Sojuszu Północnoatlantyckim

Zapowiedział, że te strona polska będzie te kwestie poruszać i uczestniczyć w aktywnie w dyskusjach. "Bo zawsze podkreślaliśmy, że znakomicie rozumiemy czemu służy Sojusz Północnoatlantycki, że najważniejszą funkcją Sojuszu jest zapewnienie bezpieczeństwa oczywiście tego sojuszniczego, także temu służy artykuł 5. dotyczący sojuszniczej obrony w przypadku jakiegokolwiek ataku, ale oczywiście w istocie wszyscy wiemy, że Sojusz Północnoatlantycki jako swoje zadanie bierze również de facto zapewnieni bezpieczeństwa światowego" - powiedział prezydent.