Czym jest Twoim zdaniem sztuczna inteligencja? Oto wyniki ankiety przeprowadzonej w szkole Małgosi Boguckiej, lat 13. [DGP NA DZIEŃ DZIECKA]

CZYM WŁAŚCIWIE JEST SZTUCZNA INTELIGENCJA?

Sztuczna inteligencja (AI- Artifical Inteligence) to dynamicznie rozwijający się obszar technologii, który zajmuje się tworzeniem systemów komputerowych zdolnych do wykonywania zadań, które zazwyczaj wymagają ludzkiej interakcji. Obejmuje różne techniki i technologie pozwalające maszynom na wykonywanie określonych zadań takich jak rozumienie języków, rozpoznawanie obrazów czy uczenie się.

KIM BYŁ OJCIEC SZTUCZNEJ INTELIGENCJI?

Alan Turning nazywany “ojcem sztucznej inteligencji”, który rozszyfrował niemiecką Enigmę, opracował metodę “Imitation Game” mającą na celu sprawdzenie czy maszyny potrafią myśleć. Polegała na przeprowadzeniu rozmów tekstowych przez człowieka z drugim człowiekiem i komputerem. Jeżeli po 5 min osoba przeprowadzająca test nie jest w stanie stwierdzić, czy rozmawiała z maszyną czy z prawdziwym człowiekiem AI zdawało test.

JAK DZIAŁA SZTUCZNA INTELIGENCJA?

Sztuczna inteligencja działa na zasadzie algorytmów, które mówią urządzeniu jak wykonywać pewne zadania. Jest zdolna do uczenia się z istniejących danych i popełniania błędów dzięki którym poprawia swoją dokładność. Bardzo szybko wyszukuje potrzebne informacje i wykonuje polecenia.

CO INNI SĄDZĄ O SZTUCZNEJ INTELIGENCJI?

W szkole rozdałam ankietę, na której umieściłam kilka prostych pytań dotyczących AI, a to są jedne z wielu odpowiedzi, które uzyskałam:

CZYM TWOIM ZDANIEM JEST SZTUCZNA INTELIGENCJA?

  • Sztuczna inteligencja jest wielką częścią naszej przyszłości.
  • Nie do końca wiem, nie zagłębiałam się bardzo w ten temat.
  • Z czego wiem to sztuczna inteligencja to program, który jest w stanie się uczyć na podstawie swojego doświadczenia i na tej podstawie odpowiadać na pytania i polecenia.

DO CZEGO UŻYWASZ SZTUCZNEJ INTELIGENCJI?

  • Do tworzenia pomysłów za mnie np. Na prezentacje.
  • Pomaga mi w nauce oraz w sporządzaniu planów.
  • Nie używam za często, ale jeżeli używam to do pomocy przy jakiejś pracy domowej lub dla zabawy.

CZY TWOIM ZDANIEM SZTUCZNA INTELIGENCJA JEST SZANSĄ NA ROZWÓJ, CZY RACZEJ ZAGROŻENIEM? UZASADNIJ SWÓJ WYBÓR.

  • Myślę, że sztuczna inteligencja stale się rozwija i powinna być wykorzystywana tylko do pomocy, a nie zastępowania.
  • Jest szansą na rozwój, ponieważ otwiera nam dostęp do nowych możliwości i jest pomocą dla naszej edukacji.
  • Na rozwój, bo pozwala na nowe możliwości i ułatwia robienie niektórych rzeczy, ale nadużywanie jej może być zagrożeniem.
  • Sztuczna inteligencja w mojej opinii jest tym i ty. Z jednej strony sztuczna inteligencja może w przyszłości pomóc z wieloma rzeczami dla przykładu jazda autem, lecz tu pojawia się problem, że AI może stać się za dobra.

Podsumowując sztuczna inteligencja to nie tylko odległa przyszłość, ale też technologia, która już teraz zmienia nasz świat. Od nas zależy to czy będzie stanowiła dla nas zagrożenie czy jednak szanse na lepszą przyszłość.