Trwają ostatnie prace legislacyjne nad rozporządzeniem, które przewiduje dopłaty dla producentów pszenicy, żyta, pszenżyta i jęczmienia - poinformował w Sejmie wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Zapowiedział również zwiększenie pojemności magazynowej o milion ton. Inwestycja ma zostać zrealizowana z funduszy KPO.

Dopłaty będą obejmowały producentów pszenicy, żyta, pszenżyta i jęczmienia, którzy sprzedadzą zboże do 31 maja. Nie będą natomiast kierowane do firm handlowych - poinformował wiceszef resortu w odpowiedzi na pytanie poselskie Tadeusza Tomaszewskiego z Lewicy.

Kołodziejczak o zwiększonym zainteresowaniu kupnem zboża

"Firmy są zainteresowane kupnem, widać duże zmiany rynkowe. W marcu eksport drogą morską był większy niż w roku ubiegłym o 26 proc. W kwietniu będzie wynosił około milion ton zboża" - wskazał Kołodziejczak.

Kołodziejczak o dopłatach do kukurydzy

Minister poinformował również, że rolnicy otrzymali już dużą część dopłat do kukurydzy - do tej pory wypłacono 691 mln zł. "Pieniądze otrzymało 165 tys. gospodarstw" - poinformował Kołodziejczak w odpowiedzi na pytanie posłanki Marceliny Zawiszy z Lewicy.

Kołodziejczak o nowych silosach ze środków KPO

Dodał również, że z pieniędzy pochodzących z KPO budowane są nowe silosy, dzięki czemu pojemność magazynów zbożowych zostanie zwiększona o ponad milion ton.