Współprzewodniczący Nowej Lewicy, europoseł Robert Biedroń zapowiedział w Legnicy (Dolnośląskie), że po wyborach samorządowcy związani z Lewicą „realnie będą rozdzielać Kościół od państwa”. Państwo "przestanie finansować bogaty, krnąbrny Kościół katolicki” – dodał. Biedroń podkreślił, że Lewica startuje w wyborach samorządowych, aby oprócz walki o prawo do mieszkania, dobrą komunikację publiczną, dobrą szkołę, dobry szpital, w Polsce „w końcu był też świecki samorząd”.

Politycy Lewicy rozpoczęli w Legnicy spotkania z samorządowcami i mieszkańcami dolnośląskich miasta. Tego dnia odwiedzą jeszcze Świdnicę i Wałbrzych.

Deklaracja Biedronia w sprawie Kościoła i państwa

Biedroń zapowiedział na konferencji prasowej, że po wyborach 7 kwietnia samorządowcy związani z Lewicą "realnie będą rozdzielać Kościół od państwa". "Ta świnka-skarbonka jaką było do tej pory państwo przestanie finansować bogaty, krnąbrny Kościół katolicki" – dodał.

Polityk Lewicy przekonywał, że Kościół katolicki jest w stanie sam się utrzymać ze środków, które posiada. „Nie potrzebuje pieniędzy podatników, żeby stawiać kolejne świątynie, seminaria czy przejmować grunty. Dziś Kościół katolicki jest największym posiadaczem gruntów w Polsce po Skarbie Państwa" – powiedział wiceprzewodniczący Nowej Lewicy.

Biedroń o celach samorządowych Lewicy

Biedroń podkreślił, że Lewica startuje w wyborach samorządowych, aby oprócz walki o prawo do mieszkania, dobrą komunikację publiczną, dobrą szkołę, dobry szpital, w Polsce „w końcu był też świecki samorząd”.

Scheuring-Wielgus o wyborach samorządowych

Wiceminister kultury, Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus podkreśliła z kolei, że zbliżające się wybory samorządowe „są o prawach kobiet”. „To jest niedopuszczalne, aby dziś w Polsce kobieta została odesłana ze szpital, bo lekarza zasłania się klauzulą sumienia” – powiedziała posłanka Lewicy.

Scheuring-Wielgus zaapelowała też do prezydenta Andrzeja Dudy, aby podpisał nowelizację Prawa farmaceutycznego w sprawie tzw. tabletki dzień po.

Wiceminister kultury poinformowała również, że wkrótce resort kultury ogłosi konkursy na stypendia dla artystów. „To będą stypendia miesięczne od czerwca do grudnia” – mówiła.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Drugą turę w przypadku wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów zaplanowano na 21 kwietnia.