Zmiana czasu to rytuał odbywający się regularnie od 1977 roku. Początkowo miał pełnić funkcję oszczędności energii i maksymalnego wykorzystania światłą dziennego. Kiedy w tym roku przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się zawsze w ostatni weekend marca. W tym roku dzień ten przypada wyjątkowo - w ostatnim dniu marca, oraz w pierwsze święto wielkanocne. Zegarki przestawimy w nocy z 30 na 31 marca, z godziny 2.00 na 3.00. Warto wcześniej położyć się spać, ponieważ tego dnia będziemy spali godzinę krócej.

Czy w dalszym ciągu potrzebna jest zmiana czasu?

Pierwsze zmiany czasu miały miejsce już w czasie międzywojennym. Jednak dopiero od 1977 roku mamy do czynienia z regularnymi zmianami. Celem takiego działania była oszczędność energii i maksymalizacja wykorzystania światła dziennego. Od kilku lat toczą się spory, które mają na celu zniesienie zmiany czasu. Jednak obecne rozporządzenie przygotowane na zlecenie Komisji Europejskiej dotyczy kontynuowania obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego na najbliższe lata - do 2026 roku i nie zawiera odejścia od obecnych regulacji zmian czasu.