Choć większość polskich miast po okresie pandemii i w dobie wysokiej inflacji nie organizuje miejskich sylwestrów pod chmurką, to są w naszym kraju miejsca, gdzie będzie można bawić się tego dnia na świeżym powietrzu, w towarzystwie muzyki na żywo.

Zakopane, Chorzów, Gdańsk czy Białystok to przykłady miast, które zdecydowały się na przygotowanie takich wydarzeń. Gdzie jeszcze będzie można świętować pod gołym niebem?

ZAKOPANE

Pod hasłem "Sylwester z Dwójką" (dawniej "Sylwester Marzeń z Dwójką") imprezę na Podhalu, podobnie jak w kilku poprzednich latach, zdecydowała się zorganizować TVP. Szacuje się, że będzie to największe tego dnia w Polsce wydarzenie plenerowe, w ubiegłych latach przyciągało ono bowiem ok. 30 tys. uczestników.

Zabawa odbędzie się na Równi Krupowej - parku położonym w centrum Zakopanego. Wśród gwiazd, które wystąpią tego wieczora są m.in. Maryla Rodowicz, Justyna Steczkowska, Edyta Górniak, Zenon Martyniuk i Cleo.

Wydarzenie nie jest biletowane. Otwarcie bram wejściowych nastąpi 31 grudnia o godz. 18:00, a start koncertu przewidziano na godz. 19:50. Na teren imprezy nie wniesiemy alkoholu. W treści regulaminu obchodów wyraźnie zaznaczono również, że organizator zastrzega sobie prawo do odmowy wstępu na teren imprezy "osobom, u których stwierdzono posiadanie broni, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych, pożarowo niebezpiecznych, napojów alkoholowych, środków odurzających lub substancji psychotropowych, napojów w opakowaniach szklanych, plastikowych, kartonowych i metalowych (…)."

Media

Osoby bawiące się tej nocy w Zakopanem (niezależnie czy na imprezie masowej czy indywidualnie) muszą także pamiętać o jednym istotnym przepisie - w tym roku na terenie miasta obowiązuje całkowity zakaz odpalania fajerwerków, petard, ogni sztucznych i innych materiałów pirotechnicznych. Za niezastosowanie się do tego przepisu grozi mandat.

CHORZÓW

Do organizacji sylwestrowej zabawy w tym mieście ponownie przystąpiła telewizja Polsat. Niedzielnego wieczora w Parku Śląskim (na polach marsowycg przy Stadionie Śląskim) wystąpią m.in. Smolasty, Doda, Dawid Kwiatkowski, Kayah i Danzel, a gwiazdą wieczoru będzie Matteo Bocelii - syn Andrei Bocellego.

Udział w imprezie jest bezpłatny. 20 zł trzeba będzie jednak zapłacić za postój na jednym z pobliskich parkingów - przy al. Dojazdowej (wjazd od ul. Złotej) lub przy Legendii. Otwarcie bramek zaplanowano na godz. 19:00, a od godz. 20:00 koncert zacznie być transmitowany przez telewizję.

Media

Jak czytamy w regulaminie wydarzenia, na terenie imprezy zabronione jest wnoszenie i posiadanie napojów alkoholowych, plastikowych, szklanych lub metalowych pojemników i puszek oraz materiałów wybuchowych i pirotechnicznych. "Kto wnosi lub posiada na Imprezie broń, inne niebezpieczne przedmioty, materiały wybuchowe, materiały pirotechniczne lub materiały pożarowo niebezpieczne podlega karze aresztu lub pozbawienia wolności." - zaznaczono.

WARSZAWA

Tym razem urząd stołecznego miasta Warszawa głównie ze względów finansowych nie zdecydował się na organizację miejskich obchodów Sylwestra. Ostatnia taka impreza na Placu Bankowym odbyła się w 2019 roku.

Nie oznacza to jednak, że tego dnia w stolicy nie będzie można bawić się pod chmurką. Na organizację alternatywnej imprezy zdecydowało się Bemowskie Centrum Kultury. Na parkingu przy bemowskim ratuszu tego wieczora wystąpią Beata Kozidrak i Bajm oraz raper i producent muzyczny B.R.O. Start imprezy przewidziano na godz. 21:00. Wstęp jest darmowy.

BIAŁYSTOK

Sylwestrowa atmosfera opanuje również wschodni kraniec Polski. Stolica Podlasia w tym roku zdecydowała się na przygotowanie imprezy miejskiej na Rynku Kościuszki. Wśród zapowiadanych atrakcji są koncerty białostoczanki i półfinalistki programu The Voice of Poland YUOS, a następnie zespołu Papa D oraz DJ-a Adamusa.

Zabawę przewidziano między godz. 22:00 a 1:30 w nocy. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Jak przekazali mediom przedstawiciele urzędu miasta, Białystok rezygnuje z tradycyjnego, głośnego pokazu fajerwerków, aby nie przysparzać stresu zwierzętom. Miasto zastąpi go pokazem laserów.

GDAŃSK

Nadmorskie miasto jako jedne z nielicznych zorganizuje aż dwa miejskie wydarzenia. W Jarze Wilanowskim na Chełmie zapowiedziano występ wokalistki Sylwii Grzeszczak. Początek koncertu zapowiadany jest na godz. 22:00. Z kolei na molo w Brzeźnie o dobrą atmosferę zadba polski DJ i producent muzyczny Gromee. Start również przewidziano na godz. 22:00.

Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.

KRAKÓW, WROCŁAW, POZNAŃ - w tym roku bez obchodów

Z miejskich obchodów Sylwestra ze względu na kwestie finansowe w tym roku zrezygnowały inne, największe polskie miasta - Kraków, Wrocław oraz Poznań.

- Uważam, że czas dużych imprez sylwestrowych na Rynku się skończył, skończyła się pewna epoka. Myślę, że tego typu huczna zabawa na Rynku Głównym powinna odejść do przeszłości nie tylko ze względów finansowych, ale również ze względu na całość tego przedsięwzięcia, które z roku na rok stawało się coraz bardziej przedsięwzięciem pokazującym tę gorszą stronę naszej natury - taką opinię w rozmowie z PAP wyraził zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzej Kulig.

GDYNIA proponuje imprezę dla dzieci

Nieco inną, alternatywną propozycję na spędzenie Sylwestra ma dla mieszkańców i nie tylko Gdynia. Miasto zdecydowało się na zorganizowanie imprezy dla dzieci 31 grudnia za dnia. Pod hasłem "Wyskokowy sylwester dla dzieci" zaplanowano zabawę w Polsat Plus Arena Gdynia. Wśród zapowiadanych atrakcji są m.in. dmuchańce, muzyka na żywo oraz animacje. Impreza potrwa od godz. 11:00 do 14:00, wstęp jest wolny.