60 proc. badanych sprzeciwia się planowi relokacji imigrantów z Azji i Afryki do państw członkowskich Unii Europejskiej; unijny plan relokacji popiera 17 proc. badanych, 23 proc. nie ma zdania w tej sprawie. - wynika z badania Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.

60 proc. respondentów stwierdziło, że nie popiera planu relokacji imigrantów z Azji i Afryki do państw członkowskich Unii Europejskiej, który przygotowała Komisja Europejska, w tym 44 proc. jest zdecydowanie na nie, a 16 proc. - raczej nie.

Za planem relokacji opowiedziało się 17 proc. badanych, w tym 5 proc. jest zdecydowanie za, a 12 proc. - raczej za. 23 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Wśród wyborców PiS, 88 proc. jest przeciwko planowi relokacji, "za" jest 7 proc. Z kolei jeśli chodzi o zwolenników KO, 39 proc. jest "za" planem relokacji, 34 proc. - przeciwko. Wśród wyborców Polski 2050 17 proc. badanych jest za planem relokacji, a 57 proc. - przeciwko. Jeśli chodzi o wyborców Konfederacji, 85 proc. jest przeciwko planowi relokacji, a 10 proc. - za.

Z badania wynika ponadto, że 71 proc. Polaków jest przekonanych, że masowa imigracja z krajów Azji i Afryki prowadzi do wzrostu przestępczości. Przeciwnego zdania jest 13 proc. badanych. 16 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 6 do 9 października na panelu internetowym na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1066 osób.(PAP)

kmz/ sdd/