Chcemy wyprowadzić ze szpitali, przychodni lekarskich kościół i politykę - mówili w piątek w Warszawie politycy Nowej Lewicy. Wśród propozycji programowych wymienili zniesienie klauzuli sumienia, wprowadzenie refundowanej aborcji i antykoncepcji oraz pełnej refundacji in vitro, wsparcie zadłużonych szpitali powiatowych.

Podczas konferencji przed Szpitalem Bielańskim w Warszawie Joanna Scheuring-Wielgus podkreśliła, że na ochronę zdrowia powinno byc przeznaczane 8 proc. PKB. Wskazała, że Lewica jest przeciwko prywatyzacji szpitali i za pomocą zadłużonym szpitalom powiatowym w ramach funduszy z KPO. Ponadto, jak mówiła, klauzula sumienia powinna być zniesiona.

"Chcemy wyprowadzić ze szpitali i przychodni kościół i politykę. Nie potrzebujemy więcej chaosu, absurdalnych pseudoreform robionych na ostatnią chwilę, pod publiczkę. Potrzebujemy dobrze zorganizowanej ochrony zdrowia i takiego ministra czy ministry zdrowia, którzy będą walczyć o pacjentów i personel medyczny i niemedyczny" - powiedziała Magdalena Biejat.

Wskazała, że ofiarami upolitycznienia w ochronie zdrowia padały coraz częściej kobiety. "Dzisiaj Lewica mówi jasno: zniesiemy klauzulę sumienia, wprowadzimy legalną, dostępną, bezpieczną, refundowaną aborcję, ale również refundowaną antykoncepcję hormonalną, pełną renuncjację in vitro, dostęp do znieczulenia okołoporodowego i dobrej opieki okołoporodowej, godny, bezpieczny poród" - wymieniła Biejat. Dodała, że potrzebna jest także profilaktyka m.in. raka piersi i szyjki macicy.

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty stwierdził, że ostatni tydzień przyniósł wzrost notowań Lewicy. "Pokazujemy swój program. Dzisiaj mówimy o szpitalach, będziemy mówili o mieszkalnictwie, usługach publicznych (...). Udało się nam dotrzeć z programem do ludzi" - powiedział Czarzasty.

Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 15 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

(PAP)

kmz/ godl/