Stopnie alarmowe zostały utrzymane, ponieważ utrzymują się wyzwania i zagrożenia dla Polski - powiedział w sobotę PAP zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Niedawno premier na wniosek ABW przedłużył obowiązywanie stopni alarmowych.

Stopnie alarmowe, które zostały przedłużone przez premiera do 30 listopada 2023 r., obowiązywały już wcześniej w Polsce i to przez wiele miesięcy - powiedział PAP Żaryn.

"Zarówno stopień alarmowy BRAVO, jak i stopień alarmowy CHARLIE CRP są stosowane w przypadku, gdy analizy zagrożeń pokazują większe wyzwania dla Polski, jeśli chodzi o potencjalne zagrożenia terrorystyczne" - przypomniał.

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych zaznaczył, że mamy tutaj do czynienia z sytuacją, która utrzymuje się już od dłuższego czasu i dlatego w wyniku wniosku w tej sprawie szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zapadła taka decyzja premiera Morawieckiego.

"Agencja ocenia, że zarówno stopień alarmowy BRAVO, na terenie Polski i w przypadku infrastruktury krytycznej znajdującej się poza naszymi granicami, oraz stopień alarmowy CHARLIE CRP w cyberprzestrzeni, to te mechanizmy i procedury, które powinny być kontynuowane" - podkreślił minister w KPRM.

"Mamy tutaj do czynienia z zagrożeniami, które będą się utrzymywały przynajmniej do końca listopada, dlatego ta decyzja premiera jest bardzo dobra" - dodał.

Sekretarz stanu w KPRM podkreślił, że funkcjonujące stopnie alarmowe określają sposoby działania instytucji.

"One nie rzutują na życie codzienne obywateli. Nie są i nie będą dokuczliwe dla naszego społeczeństwa, ale pozwalają na zwiększenie czujności odpowiednich instytucji, które muszą mieć świadomość tych zagrożeń wynikających z wojny hybrydowej, którą Rosja prowadzi przeciw Polsce od dawna" - powiedział PAP Żaryn.

Według sekretarza stanu w kancelarii premiera przedłużenie ich pomoże utrzymać pewne procedury, np. związane z administrowaniem sieciami teleinformatycznymi, czy z zarządzaniem budynkami w tych miejscach, które są kluczowe dla naszego państwa.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 30 listopada 2023 roku obowiązywanie stopni alarmowych - 2. stopnia BRAVO na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami kraju oraz 3. stopnia CHARLIE-CRP dla zagrożeń w cyberprzestrzeni.

O przedłużeniu obowiązywania stopni alarmowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w czwartek na stronach rządowych. Jak podkreśla RCB, stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, by były gotowe do działania.

Stopień alarmowy CHARLIE CRP dotyczy zagrożenia atakami cyberterrorystycznymi; jest w kolejności trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. RCB przypomniało, że jest on wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się natomiast w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem "zdarzenia o charakterze terrorystycznym". Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.

autor: Aleksander Główczewski

ago/ jann/