Środki, które zostały przekazane na wsparcie dla przedsiębiorców, uratowały miejsca pracy, w efekcie czego, w Polsce jest najniższa stopa bezrobocia w Unii Europejskiej – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W środę minister rodziny Marlena Maląg i wiceminister Anita Czerwińska wzięły udział w Ogólnopolskim Forum Ekonomii Społecznej. Wydarzenie odbyło się w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Podczas uroczystości wręczono Znaki Jakości Ekonomii Społecznej 2023, przyznawane za trud pracy podmiotów ekonomii społecznej i samorządów.

Minister Maląg podziękowała uhonorowanym za wkład w rozwój sektora ekonomii społecznej oraz życzyła, "aby nie zabrakło sił i determinacji w realizacji dalszych ambitnych celów".

W bieżącej edycji przyznano 168 certyfikatów.

"Te działania, te środki, które zostały przekazane na wsparcie przedsiębiorców, realnie ratowały miejsca pracy. Efekt tego jest taki: mamy najniższą stopę bezrobocia w Unii Europejskiej, razem z Czechami, według danych Eurostat" – podsumowała minister Maląg.

Wiceszefowa resortu rodziny Anita Czerwińska podkreśliła, że polski rząd "kładzie bardzo nacisk" na promowanie i upowszechnianie idei ekonomii społecznej.

"Każdy Polak na pewno miał do czynienia z ekonomią społeczną, ale nie każdy wie, czym jest ekonomia społeczna. Dlatego bardzo nam zależy, żeby tę ideę upowszechniać" – mówiła.

Czerwińska przekazała również, że trwają pracę nad kolejnymi rozwiązaniami i programami, które premiują samorządy takimi, jak m.in. premia społeczna dla jednostek samorządu terytorialnego.

Konkurs o przyznanie certyfikatu Znak Jakości Ekonomii Społecznej 2023 ma na celu wyróżnienie podmiotów przyczyniających się do rozwoju społecznego i gospodarczego środowisk lokalnych. Podmioty te z sukcesem angażują się w realizację misji społecznej, jednocześnie prowadząc działalność ekonomiczną. Przyznane certyfikaty przyczynią się do budowy marki konkretnych podmiotów oraz całego sektora ekonomii społecznej.

W ramach tegorocznej edycji Konkursu przyznano certyfikaty w pięciu kategoriach: debiut roku, najlepszy pracodawca, sukces rynkowy, pożyczka z korzyścią społeczną oraz społecznie odpowiedzialny samorząd. (PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

kh/ joz/