Władze stolicy przejmują w sobotę budynek przy ulicy ul. Kieleckiej 45 w Warszawie nielegalnie zajmowany przez rosyjską ambasadę. Przejęcie odbywa się na wniosek miasta złożony w porozumieniu z MSZ, przebiega bez zakłóceń - poinformował rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina.

O sprawie poinformował portal tvp.info. "W sobotę rano przed budynkiem przy ul. Kieleckiej 45 w Warszawie, gdzie mieści się rosyjska szkoła średnia, pojawili się policjanci. Okazuje się, że miasto rozpoczęło przejmowanie bezprawnie zajmowanego przez Rosjan budynku" - podał portal.

"Przejęcie komornicze odbywa się na wniosek Miasta Stołecznego Warszawy złożony w pełnym porozumieniu z MSZ na podstawie wyroku sądowego przyznającego państwu polskiemu prawo własności tego budynku, od lat nielegalnie dzierżonego przez rosyjską ambasadę" - wyjaśnił PAP rzecznik resortu spraw zagranicznych.

Jasina zaznaczył, że nieruchomość ta nie miała żadnego statusu dyplomatycznego. "Jest to po prostu odzyskanie własności Skarbu Państwa, niemające żadnego związku z Konwencją wiedeńską" - dodał.

"Egzekucja komornicza jest dzisiaj przeprowadzana. Zostanie przeprowadzona do końca. Według posiadanych przez mnie informacji na godzinę 12 przebiega ona bez zakłóceń" - powiedział rzecznik MSZ.

Portal tvp.info przypomniał w sobotę komunikat MSZ z marca 2022 roku, w którym resort informował, że wystąpił do właściwych organów administracji publicznej, rekomendując wszczęcie postępowań egzekucyjnych w sprawie dwóch nieruchomości niewykorzystywanych na cele dyplomatyczno-konsularne i znajdujących się w bezprawnym posiadaniu Federacji Rosyjskiej.

Poza budynkiem przy ulicy Kieleckiej 45 było to też tzw. szpiegowo przy ul. Sobieskiego 100. Miasto przejęło je rok temu. W obu przypadkach w sprawie wydania nieruchomości Skarbowi Państwa zapadły prawomocne orzeczenia sądów polskich.

W przejmowanym w sobotę budynku przy ul. Kieleckiej 45 - jak napisał tvp.info - znajduje się rosyjska szkoła średnia, w której uczą się dzieci dyplomatów oraz wojskowych. "Budynek został znacjonalizowany i przekazany stronie radzieckiej w 1945 roku. Osiem lat później otwarto tam Szkołę Średnią Ogólnokształcącą przy Ambasadzie ZSRR. Szkoła prawdopodobnie została tymczasowo zamknięta po inwazji Rosji na Ukrainę" - przekazał portal.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ agz/