Używane czołgi Abrams dla Polski zostaną szczegółowo sprawdzone technicznie, zużyte elementy zostaną wymienione, a czołgi przyjdą z zerowym przebiegiem - zapowiedział inspektor Wojsk Lądowych gen. dyw. Maciej Jabłoński.

Generał, który wziął w środę w Warszawie udział w uroczystości podpisania i zatwierdzenia umowy na 116 czołgów oraz sprzęt towarzyszący, podkreślił, że będzie to wzmocnienie potencjału Wojsk Lądowych. "Trzeba zaznaczyć, że te czołgi będą w stuprocentowej sprawności technicznej i stuprocentowej zdolności do podjęcia walki" - powiedział.

Zaznaczył, że wszystkie przejdą "szczegółowy proces weryfikacji technicznej, gdzie platformy są rozbierane, wszystkie elementy, które noszą znamiona zużycia, wymieniane na nowe". "Czołgi przyjdą z zerowym przebiegiem kilometrów i zerowym stopniem zużycia motogodzin poszczególnych podzespołów" - poinformował.

Zaznaczył, że wozy otrzymywane w pierwszej kolejności - przed dostawami czołgów Abrams w najnowszej wersji - pozwolą nie tylko odbudować potencjał brygad pancernych i zmechanizowanych po przekazaniu czołgów walczącej Ukrainie, ale również "radykalnie" zwiększyć potencjał Wojsk Lądowych.(PAP)

brw/ godl/