Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński spotkał się z ministrem spraw wewnętrznych Ukrainy Denysem Monastyrskim - poinformował resort. Strona ukraińska potwierdziła wcześniejsze ustalenia dotyczące eksplozji w komendzie głównej policji.

Do spotkania doszło w środę 28 grudnia i było ono wcześniej zaplanowane.

Do eksplozji prezentu, który komendant główny otrzymał podczas wizyty na Ukrainie, doszło w połowie grudnia. Gen. Szymczyk od szefów tamtejszych służb miał dostać dwa zużyte granatniki. Jeden z nich eksplodował jednak na zapleczu jego gabinetu w Komendzie Głównej Policji. W sprawie prowadzone są śledztwa - w Polsce i na Ukrainie.

Wspólny komunikat Ministrów Spraw Wewnętrznych Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy uzgodniony podczas spotkania stwierdza, że "strona ukraińska wysoko sobie ceni i jest głęboko wdzięczna za niezłomne wsparcie polskich kolegów i partnerów".

"Właśnie o taki symboliczny przejaw wdzięczności chodziło podczas ostatniej wizyty Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka w Kijowie, kiedy wręczono mu prezent pozbawiony wartości bojowej, ale związany ze zbrojną agresją Rosji na Ukrainę" - podkreśliły resorty w komunikacie.

"Strona ukraińska po raz kolejny wyraża ubolewanie z powodu nieumyślnej pomyłki, która doprowadziła do incydentu w Komendzie Głównej Policji. Należy podkreślić, że Komendant Jarosław Szymczyk jest wielkim przyjacielem Ukrainy, który z zaangażowaniem wspiera służby ukraińskie w tym trudnym czasie, a jednocześnie niesprawiedliwie poniósł konsekwencje tego incydentu" - zapisały w komunikacie.

W dokumencie przypomniały, że w związku z zaistniałym wydarzeniem, strona ukraińska podjęła natychmiastowe działania, aby jak najszybciej wyjaśnić sytuację, a odpowiedzialni szefowie Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zostali zawieszeni w obowiązkach na czas oficjalnego dochodzenia.

We wspólnym stanowisku zapisano też, że od samego początku zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się na szeroką skalę 24 lutego 2022 roku i trwa już ponad 10 miesięcy, Polska "dokłada wszelkich starań, aby zapewnić pomoc humanitarną i wszechstronne wsparcie obywatelom Ukrainy, którzy znaleźli tymczasowe schronienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także tym Ukraińcom, którzy pozostali w swojej Ojczyźnie".

"Mimo trudnej sytuacji Polska i Ukraina intensywnie rozwijają współpracę w wielu dziedzinach. Prowadzone są negocjacje dotyczące dwóch nowych porozumień: o zwalczaniu przestępczości oraz o współpracy przy dokonywaniu kontroli osób, towarów i środków transportu w związku z przekraczaniem polsko-ukraińskiej granicy państwowej oraz współpracy służb granicznych w strefie przygranicznej" - poinformowały resorty.

Zapewniły, że służby podległe polskiemu ministrowi spraw wewnętrznych i administracji kontynuują swoje zaangażowanie na rzecz Ukrainy, dostarczając jej specjalistycznego sprzętu rzeczowego.

"Zarówno strona polska, jak i strona ukraińska zapewniają, że prowadzona do tej pory bliska współpraca resortów spraw wewnętrznych Polski oraz Ukrainy będzie kontynuowana. Nasze wspólne działania są niezwykle istotne, zarówno w czasie pokoju, jak i – przede wszystkim – w obecnej napiętej sytuacji międzynarodowej spowodowanej zbrojną agresją Rosji na Ukrainę" - stwierdziły resorty Ukrainy i Polski.

"Naszym wspólnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom Polski i Ukrainy oraz osiągnięcie sprawiedliwego pokoju na Ukrainie" - dodały we wspólnym oświadczeniu.

MSWiA podało, że w środowym spotkaniu polską stronę reprezentowali oprócz ministra Kamińskiego także podsekretarz stanu w MSWiA Bartosz Grodecki oraz komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Ze strony ukraińskiej w rozmowie uczestniczyli również wiceminister spraw wewnętrznych Yevhen Yenin oraz szef państwowej służby Ukrainy ds. sytuacji nadzwyczajnych Serhii Kruk.

Wspólny komunikat został uzgodniony przez strony podczas tego spotkania - wskazało MSWiA.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski