Krajowa Sieć Onkologiczna wejdzie w życie najpóźniej od drugiego kwartału – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział, że prowadzony w czterech województwach pilotaż programu, który miał zakończyć się 31 grudnia br., zostanie prawdopodobnie przedłużony o kwartał.

Szefa resortu zdrowia zapytano w radiu RMF FM, kiedy uchwalona zostanie od dawna zapowiadana ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej. Przedstawiciele resortu zdrowia zapowiadali, że ustawa upowszechniająca sieć onkologiczną mogłaby wejść w życie 1 stycznia 2023 r., jednak projekt nie trafił jeszcze do Sejmu.

"Rzeczywiści nie udało się dopiąć tego do końca listopada" – przyznał minister Niedzielski. Zastrzegł, że "przeprowadzenie tego projektu jest naprawdę skomplikowanym przedsięwzięciem".

"Biję się w piersi. Uważam, że to jest absolutna porażka z mojego punktu widzenia, ale robimy wszystko, żeby na Radzie Ministrów, która odbędzie się między świętami, ten temat podjąć" – powiedział Niedzielski.

Przypomniał, że został uruchomiony pilotaż w kilku województwach, gdzie te zasady działają.

Rozwiązania opieki onkologicznej nad pacjentem w ramach KSO są testowane w czterech województwach: dolnośląski, podlaskim, pomorskim i świętokrzyskim. Pilotaż miał zakończyć się 31 grudnia 2022 r. Minister zdrowia zapowiedział, że "będzie on przedłużony prawdopodobnie o kwartał". "Rozporządzenie zostanie wydane w grudniu" – dodał Niedzielski.

Powiedział, że resort "jest w ciągłym kontakcie z jednostkami, które uczestniczą w pilotażu".

"W pierwszej wersji wydawało się, że wystarczy przygotowanie ustawy. Po dyskusjach z Rządowym Centrum Legislacji i na forum Rady Ministrów doszliśmy do wniosku, że to musi być obudowane gotowymi rozporządzeniami, które będą definiowały jednostki" – przyznał Niedzielski.

Zapowiedział, że "KSO wejdzie w życie najpóźniej od początku drugiego kwartału". "Będą robił wszystko, żeby weszła wcześniej" – dodał szef MZ.

Krajowa Sieć Onkologiczna ma zapewnić bardziej kompleksowe i skuteczne zarządzanie opieką onkologiczną skupioną wokół pacjenta z chorobą nowotworową. Połączy ona szpitale onkologiczne w taki sposób, by zapewnić chorym najlepszą diagnostykę i leczenie. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/