Minister ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj, która we wtorek była gościem RMF FM poinformowała, że od 24 lutego, czyli od początku inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przyjechało i tutaj pozostało ok. 1,3 mln uchodźców z Ukrainy. Dodała, że według szacunków przed 24 lutego w Polsce było ok. 2,5 mln Ukraińców, ale po inwazji rosyjskiej na Ukrainę pozostało z tej grupy ok. 1,5 mln osób, gdyż część mężczyzn wróciła do kraju.

Pytana o to ilu ukraińskich uczniów uczy się w polskich szkołach odpowiedziała, że ok. 176 tys. "To się zmienia dlatego, że te deklaracje wpływają sukcesywnie" - powiedziała.

Na uwagę, że z 800 tys. dzieci w wieku szkolnym w polskich szkołach uczy się niespełna 200 osób, czyli tylko 1/4, z czego wynika, że 3/4 nie chce pozostać w Polsce odparła, że osoby te jeszcze takiej decyzji nie podjęły. "Trzeba zrozumieć człowieka, który może stracić wszystko, który ma lęki i obawy, i on jeszcze nie wie. Chce wrócić do rodziny, do swojego kraju, ma do tego pełne prawo, ale jeszcze tej decyzji nie podjął" - powiedziała.

Reklama

Odnosząc się do kosztów pomocy Ukraińcom zaznaczyła, że do tej pory Polska wydała na każdego uchodźcę z Ukrainy mniej więcej 2,2 tys. zł. Dodała, że do tej pory Polska na pomoc uchodźcom dostała niewiele z Unii Europejskiej. "Do tej pory ok. 144 mln euro, ale to jest bardziej na wzmocnienie granicy. Natomiast dostała (Polska) zgody na przekierowanie środków, które i tak do niej należały, bo były z różnych funduszy unijnych" - powiedziała. Podkreśliła też, że w Unii Europejskiej nie powstał żaden specjalny fundusz dedykowany uchodźcom.

Pytana o to, co udało się jej zrobić od czerwca, kiedy została ministrem zaznaczyła, że "pierwszy raz w historii rząd podjął temat, że jeżeli chodzi o działania wobec ludzi, którzy mają trudność z włączeniem się w jakąś społeczność lokalną trzeba myśleć ponad resortami, czyli trzeba myśleć, że trzeba im dać mieszkanie, pracę, edukację. Te rzeczy do tej pory były w różnych resortach" - mówiła.

Ścigaj mówiła też o przygotowaniu pustostanów, w których będą mogli zamieszkać uchodźcy z Ukrainy. "W tej chwili zrobiliśmy inwentaryzację, znaleźliśmy środki, żeby te pustostany można było dostawać. Takich pustostanów może być 250 tysięcy" - powiedziała.

Pytana o strategię międzyresortową, która ma pomóc w integracji uchodźców z Ukrainy odpowiedziała, że strategia ta musi powstać w uzgodnieniu z różnymi środowiskami. "Ona i tak będzie szybko przygotowana, bo myślę, że do końca roku" - powiedziała.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk