Wzywamy rząd do zintensyfikowania rozmów z Komisją Europejską w sprawie odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy – zaapelował w piątek w Poznaniu były wicepremier, szef Porozumienia Jarosław Gowin. Przedłużanie sporu z KE o praworządność jest "uderzeniem w polski interes narodowy" - oświadczył.

Jarosław Gowin w trakcie piątkowej konferencji prasowej w Poznaniu odniósł się do obecnej sytuacji w kraju i podkreślił, że obecnie w Polsce "mamy bardzo wysoką inflację, mamy niestety rekordowe liczby firm, które albo zostały zlikwidowane, albo zawiesiły swoją działalność. W ślad za tym może pojawić się recesja".

Dodał, że "w tej sytuacji nie można dłużej czekać". "Oczekujemy od rządu trzech zdecydowanych działań. Po pierwsze wprowadzenia dobrowolności ZUS-u dla mikro i małych firm – to jest postulat wysuwany przez świat przedsiębiorców od bardzo dawna. Najwyższa pora w obliczu tych zatrważających danych, żeby ten postulat zrealizować" – mówił.

Dodał, że drugie z działań, które powinno zostać podjęte to przywrócenie wcześniejszych – czyli jak wskazał sprzed Polskiego Ładu - rozwiązań dotyczących składki zdrowotnej. Gowin zaznaczył, że "podnoszenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców w tak trudnej sytuacji rynkowej i wobec tak galopującego wzrostu cen – jest po prostu strzelaniem polskiej gospodarce w stopę".

"I wreszcie, polska gospodarka bardzo potrzebuje dostępu do funduszy unijnych – wzywamy rząd do zintensyfikowania rozmów z Komisją Europejską w sprawie odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy" – powiedział.

Gowin podkreślił, że pieniądze z KPO "są bardzo potrzebne polskim rodzinom, polskim przedsiębiorcom, polskim samorządom".

"Te pieniądze się Polsce należą i dalsze przedłużanie tego chocholego tańca i tego sporu z Komisją Europejską o praworządność jest po prostu uderzeniem w polski interes narodowy" - zaznaczył.

Obecny na konferencji prasowej inny poseł Porozumienia Stanisław Bukowiec odniósł się do opublikowanych w ostatnich dniach danych dotyczących sytuacji małych i średnich polskich firm. Jak mówił, "są one zatrważające".

"W pierwszym półroczu tego roku o 26 proc. wzrosła liczba firm, które zlikwidowały swoją działalność, natomiast o 40 proc. wzrosła liczba firm, które zawiesiły swoją działalność" – mówił.

Dodał, że jest to dowód na to, że sytuacja gospodarcza dotyka w coraz większym stopniu małe i średnie polskie firmy. "Jakie są tego powody? Po pierwsze chaos podatkowy związany z Polskim Ładem, kłopoty związane z obciążeniami, z daninami, z dodatkowymi kwotami, które muszą uiszczać polskie firmy, polscy przedsiębiorcy".

"Po drugie wysokie koszty choćby nośników energetycznych, również niestabilna sytuacja na rynku walutowym i inflacja, która powoduje, że koszty tej działalności są bardzo, bardzo wysokie" – dodał.

Poseł podkreślił, że tej sytuacji trzeba zaradzić i Porozumienie ma konkretne propozycje, o których wspominał na konferencji szef Porozumienia. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ ann/