Fogiel na antenie Polskiego Radia Wrocław poinformował, że kandydat na ambasadora w Pradze został już zaakceptowany przez Komisję Sprawa Zagranicznych. "Więc myślę, że to już bliżej niż dalej, żeby nowy ambasador objął placówkę w Pradze" - powiedział wicerzecznik PiS.

Pytany o nazwisko nowego ambasadora powiedział, że "w tym momencie trzeba jeszcze poczekać, żeby cała procedura się zakończyła”. "Ale to jest (osoba – przyp. PAP) bardzo dobrze znająca Czechy, bardzo dobrze znana w Czechach" - mówił.

Reklama

Zapytany wprost czy to Mirosław Jasiński, Fogiel powiedział, że tak.

Mirosław Jasiński to scenarzysta i reżyser, dyplomata i były wojewoda wrocławski. Był działaczem opozycji antykomunistycznej; jeden z założycieli podziemnego ruchu Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. W latach 2001–2007 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Pradze. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

Sejmowa komisja spraw zagranicznych w połowie września pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Jasińskiego na stanowisko polskiego ambasadora w Czechach.