Wśród zatrzymanych od początku sierpnia osób nielegalnie przekraczających granicę polsko-białoruską dominują obywatele Iraku. Było ich ponad 600 – wynika z informacji przekazanej w niedzielę przez Straż Graniczną. Było też 130 obywateli Afganistanu.

W sierpniu zatrzymano ponad 900 cudzoziemców, którzy nielegalnie przeszli z Białorusi do Polski – poinformowała Straż Graniczna.

"Wśród nich dominują obywatele Iraku – 602 osoby. Obywateli Afganistanu było 130, pozostali cudzoziemcy to obywatele Somalii, Tadżykistanu i Syrii" – podała Straż Graniczna w niedzielnym wpisie na Twitterze.

Poinformowała też, że jej funkcjonariuszy z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w ochronie granicy z Białorusią wspierają funkcjonariusze z innych oddziałów tej formacji i 1800 żołnierzy Wojska Polskiego, a także 70 policjantów.

"W sobotę 28.08 funkcjonariusze SG odnotowali 61 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Wszystkie próby zostały przez SG udaremnione! W tym miesiącu takich prób było ponad 3,2 tys." – informowała wcześniej w niedzielę Straż Graniczna.

W piątek zanotowała 130 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze zatrzymali 40 cudzoziemców, a pozostałe 90 prób udaremnili. Wśród zatrzymanych cudzoziemców było m.in. 14 obywateli Syrii, na których pod granicą czekał inny Syryjczyk ze szwedzką kartą pobytu. Według ustaleń funkcjonariuszy mężczyzna przyjechał busem, aby wywieźć pozostałych cudzoziemców w głąb kraju bądź dalej, do Europy Zachodniej. Usłyszy zarzut pomocnictwa.

W sierpniu Straż Graniczna zanotowała ponad 3200 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymała ponad 900 cudzoziemców, a pozostałe próby udaremniła. W ośrodkach strzeżonych, gdzie trafiają cudzoziemcy, którzy nielegalnie przeszli do Polski, według piątkowych danych Straży Granicznej przebywa ponad 1100 osób.

Od początku lipca Straż Graniczna przyjęła od cudzoziemców ponad 1,5 tys. wniosków o objęcie ochroną międzynarodową. Na czas trwania procedury w tej sprawie, którą prowadzi Szef Urzędu ds. Cudzoziemców, osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę, przebywają w strzeżonych ośrodkach. Jeżeli osoby wnioskujące o ochronę dostają się legalnie na terytorium Polski, czyli np. przez przejście graniczne, trafiają do otwartych ośrodków dla cudzoziemców lub mogą podać adres, pod którym będę czekać na decyzję.