"Po wizycie w Protokole Dyplomatycznym ONZ rozpoczynam swoją misję w Nowym Jorku w @PLinUN (Stałym Przedstawicielstwie RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku - PAP)" - napisał ambasador w piątek. Obok zamieścił zdjęcie swojego nowego identyfikatora z datą ważności na kolejne cztery lata - do końca sierpnia 2025 r.

Szczerski 14 czerwca otrzymał nominację na ambasadora Polski i szefa naszego stałego przedstawicielstwa przy ONZ w Nowym Jorku. W związku z wyjazdem na placówkę 13 lipca prezydent Andrzej Duda odwołał Szczerskiego z funkcji w Pałacu. Na jego miejsce powołał Jakuba Kumocha.

Podczas odwołania prezydent odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności państwowej i publicznej oraz osiągnięcia w pracy naukowej".

Reklama

Szczerski ma 48 lat, jest profesorem nauk społecznych, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizuje się w polityce europejskiej, współczesnych systemach politycznych i administracji publicznej. Był posłem VII kadencji, wiceministrem spraw zagranicznych, wiceszefem Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, ministrem w Kancelarii Prezydenta i szefem jego gabinetu, a później w 2021 szefem prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

W 2019 r. premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że Szczerski jest kandydatem Polski na stanowisko jednego z komisarzy UE, jednak prezydencki minister zrezygnował, gdy zaproponowano mu funkcję komisarza ds. rolnictwa.

Szczerski zastąpił w Nowym Jorku Joannę Wronecką, której misja zakończyła się 31 maja. Wiosną tego roku sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powołał Wronecką na stanowisko specjalnego koordynatora ONZ ds. Libanu.