W związku z bezprecedensowymi działaniami władz Białorusi wobec obywateli tego kraju, w tym niezależnych dziennikarzy, zwracamy się do władz Rzeczypospolitej Polskiej o wsparcie dla szukających pomocy w Polsce obywateli Białorusi - napisali redaktorzy naczelni grupy mediów w apelu do władz.

"Jako niezależni dziennikarze demokratycznego kraju, czujemy się w obowiązku zareagować i tym samym wzywamy władze Polski do uproszczenia i przyspieszenia przyznawania azylu politycznego i ochrony międzynarodowej wszystkim tym, którzy do władz naszego kraju się o to zwracają" - podkreślono.

"Apelujemy o podjęcie wszelkich możliwych starań na arenie międzynarodowej, by doprowadzić do zwolnienia z białoruskich więzień wszystkich działaczy na rzecz praw człowieka, w tym dziennikarzy Romana Pratasiewicza i Andrzeja Poczobuta" - napisano.

Apel, opublikowany na stronach internetowych mediów, podpisali redaktorzy naczelni: Radia Zet, Radia TOK FM, "Rzeczpospolitej", "Wprost", "Dziennika Gazety Prawnej", "Fakt", "Gazety Wyborczej", portalu wyborcza.pl, "Newsweeka", Wirtualnej Polski, "Tygodnika Powszechnego", TVN24 i Faktów TVN, portalu Onet.pl, a także wiceprezes RMF FM.