Szczerski pytany też w Programie Pierwszym Polskiego Radia o określenie przez byłego premiera Donalda Tuska tydzień temu jako "więźnia politycznego" podejrzanego o korupcję byłego ministra transportu Sławomira Nowaka, odparł, że wyjście Nowaka z aresztu to działanie, które "kompromituje praworządność".

"Niestety także kompromituje praworządność to, co uczynił pełniący obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich Adam Bodnar, jeśli chodzi o decyzję o zakupie udziałów w Polska Press przez PKN Orlen" - mówił prezydencki minister.

"To podważa bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Nie może być tak, że na podstawie wniosku politycznego pełniącego obowiązki RPO można kogoś wywłaszczać z majątku, a tak naprawdę p.o. RPO domaga się wywłaszczenia z nabytych już udziałów przez podmiot gospodarczy w innym podmiocie gospodarczym. To są rzeczy, które zagrażają praworządności" - ocenił Szczerski.

Reklama

8 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie, XVII Wydział - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymał na wniosek RPO wykonanie decyzji Prezesa UOKiK wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press. Jak podkreślił sąd, postanowienie jest niezaskarżalne.

W środę RPO wystąpił do sądu rejestrowego o uwzględnienie postanowienia sądu ochrony konkurencji w aktach rejestrowych spółek. Jak przypomniał w tym piśmie Rzecznik, sąd uznał, że do czasu rozstrzygnięcia złożonego odwołania strony transakcji muszą wstrzymać się z wykonywaniem decyzji Prezesa UOKIK oraz powstrzymać się od wykonywania jakichkolwiek praw udziałowych z nabytych udziałów w kapitale zakładowym.

Również w środę Polska Press podała, że decyzją NWZA tej spółki jej prezesem został Marcin Dec, dotychczasowy członek rady nadzorczej. Wcześniej Dec pełnił funkcję prezesa zarządu Sigma Bis, agencji mediowej PKN Orlen i PZU.

We wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował oświadczenie, zgodnie z którym analizuje dalsze kroki prawne w tej sprawie, w tym możliwość wzruszenia postanowienia sądu o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa UOKiK w sprawie koncentracji. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił z kolei, że nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie jeszcze przed wydaniem przez sąd postanowienia. Obajtek oświadczył w środę, że nabył spółkę zgodnie z prawem i wykonuje prawa z udziałów.