Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych we wtorek w TV Republika pytany był, czy Polska ma zabezpieczony dostęp do szczepionek przeciw COVID-19 tak by możliwe były szczepienia także w lecie, na jesieni, a może i w przyszłym roku.

"W tej chwili korzystamy z umów, które były podpisywane jeszcze jesienią ubiegłego roku na poziomie Komisji Europejskiej. Tutaj Ministerstwo Zdrowia zabezpieczyło na naszą rzecz ponad 100 mln szczepionek, więc można śmiało powiedzieć, że jesteśmy dobrze przygotowani do jesieni, nie będziemy zwalniać tego programu szczepień i w wakacje i we wrześniu" - powiedział Kuczmierowski.

Jak mówił, "wszystko powinno być prostsze, kiedy będziemy wiedzieć jak długo utrzymuje się odporność po szczepieniu i jak często szczepienia powinniśmy powtarzać". "Jeżeli będzie to pół roku, czy rok. No to wówczas ten system będzie musiał zostać odpowiednio przygotowany" - dodał.

Poinformował, że już obecnie robione są różnego rodzaju analizy. "Zastanawiamy się jak to powinno funkcjonować, jeżeli powinniśmy ze szczepieniami, z zabezpieczeniem przed koronawirusem na stałe jakoś zaprzyjaźnić. Myślę, że dlatego warto byśmy nie odwlekali decyzji o szczepieniu nawet jak się zrobi ciepło i koronawirus będzie w odwrocie to warto się zabezpieczyć" - powiedział Kuczmierowski.

Wskazał, że "na pewno będziemy chcieli żeby szczepienia w odpowiedni sposób były przygotowane cały czas do jesiennej fali". "Pod tym względem jesteśmy dobrze przygotowani, podobnie jak w tym obszarze środków ochrony osobistej, respiratorów. Widać, że wyciągamy wnioski z pandemii, uczymy się i jesteśmy na każdym kolejnym etapie lepiej gotowi do jej odpierania" - dodał.