Kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich można zgłaszać w Sejmie do 19 marca. Do tej pory zgłoszony został kandydat PiS, poseł Bartłomiej Wróblewski. Kandydatura ta budzi sprzeciw klubów opozycyjnych, które zamierzają wystawić swoich kandydatów.

Wciąż nie wiadomo, ilu ich będzie. Klub Lewicy zamierza zgłosić kandydaturę działacza społecznego Piotra Ikonowicza.

Według informacji PAP Koalicja Obywatelska zaproponuje kandydaturę prof. Sławomira Patyry z UMCS w Lublinie. Nie wiadomo, kogo poprze klubu PSL-Koalicji Polskiej. KO nakłania ludowców do poparcia ich kandydata, ale KP ma też swojego. Decyzja ma zapaść podczas środowego posiedzenia klubu Koalicji Polskiej.

"Dobrze by było, żeby przynajmniej część opozycji miała wspólnego kandydata" - powiedział PAP polityk PSL.

Borys Budka powiedział dziennikarzom w Sejmie, że trwają rozmowy z innymi klubami opozycyjnymi, przede wszystkim z Koalicją Polską, w sprawie wspólnego kandydata. Z informacji PAP wynika, że w KO pogodzono się już, że Lewica postawi na Ikonowicza, a w rozmowach z Koalicją Polską chodzi tylko o to, by było dwóch kandydatów opozycyjnych, a nie trzech.

Budka mówił dziennikarzom, że ostateczna decyzja w sprawie kandydata powinna zapaść do czwartku. "Jest możliwe, że kluby opozycyjne, nawet jeśli będą wystawiać własnych kandydatów, będą wzajemnie na nich głosować" - zaznaczył lider PO. Oznaczałoby to, że jeśli kandydować będą np. i Sławomir Patyra, i Piotr Ikonowicz, posłowie KO, Lewicy i KP zagłosują na obu.

Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę RPO Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła na początku wrześnie ub. roku. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, nie uzyskała jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.