Kanclerz Niemiec Angela Merkel została wybrana we wtorek po raz dziewiąty na przewodniczącą Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej CDU. Za pozostaniem szefowej partii na stanowisku głosowało na zjeździe CDU w Essen 89,5 proc. blisko 1000 delegatów.

Merkel nie miała żadnego kontrkandydata. Dwa lata temu poparło ją 96,7 proc. Kontrowersyjna polityka imigracyjna, którą prowadziła od zeszłego roku wbrew części społeczeństwa oraz części własnej partii, doprowadziła do spadku jej popularności.

W przemówieniu programowym, wygłoszonym przed głosowaniem, Merkel zapewniła, że nie dopuści do powtórki sytuacji z 2015 roku, gdy do Niemiec przyjechało 890 tys. imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Opowiedziała się za zakazem burki w miejscach publicznych oraz deportacją obcokrajowców, którym odmówiono prawa do azylu.

Merkel stoi na czele CDU od 2000 roku. Od jedenastu lat kieruje równocześnie niemieckim rządem. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w przyszłorocznych wyborach do Bundestagu 62-letnia działaczka będzie ubiegać się ponownie o stanowisko kanclerza.