Na mundurach policjantów będą kamery rejestrujące ich interwencje - zapowiedział w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak, przedstawiając w Sejmie wieloletni program modernizacji służb mundurowych.

Sejmowa komisja spraw wewnętrznych i administracji rozpoczęła prace nad projektem ustawy ustanawiającej program modernizacji służb MSWiA na lata 2017-2020 o wartości 9,1 mld zł.

"Chcemy wprowadzić taki standard, że na mundurach policjantów będą kamery. Koszty nie są duże, a rezultat będzie bardzo pozytywny. Dzięki temu będziemy mogli rozstrzygnąć spory. Takie narzędzie pozwoli nam, żeby rozstrzygnąć wszystkie niejasności" - powiedział Błaszczak, odpowiadając na pytania posłów.

O podobnym rozwiązaniu mówił PAP po objęciu stanowiska komendanta głównego policji Jarosław Szymczyk. "Chciałbym, by we wszystkich radiowozach montowane były kamery pozwalające na rejestrację przebiegu interwencji, ale także na dokumentowanie procesowe czynności realizowanych przez policjantów" - powiedział.

Przed dwoma laty policja kupiła prawie 100 taserów (urządzeń działających podobnie do paralizatora, które wystrzeliwują elektrody o zasięgu kilku metrów) z kamerami. Ówczesny szef KGP Marek Działoszyński mówił PAP, że prawdopodobnie w 2015 r. każdy patrol policji będzie wyposażony w taser z kamerą rejestrującą obraz i dźwięk od momentu, kiedy policjant odbezpiecza to urządzenie.

W 2015 r. na ulicach Los Angeles pojawili się pierwsi policjanci z kamerami w mundurach. Nagrania z przebiegu służby mają pomagać w rozstrzyganiu spornych sytuacji.

Kamery w mundurach nie będą działać bez przerwy - zaczną rejestrować przebieg służby dopiero wtedy, kiedy policjant ją włączy.