Innowacyjność to połączenie wielkich umysłów, idei i inicjatywy – mówił w środę w Sztokholmie prezydent Andrzej Duda, otwierając polsko-szwedzkie seminarium poświęcone innowacyjności i startupom.

Prezydent, który od wtorku przebywa z oficjalną wizytą w Szwecji, w środę przed południem wziął udział w seminarium "Innowacyjność: klucz do wzrostu w przyszłości. Polskie i szwedzkie doświadczenia". Wzięli w nim udział przedstawiciele polskich startupów, którzy towarzyszą Dudzie podczas wizyty w Sztokholmie.

Następnie para prezydencka udała się na spotkanie z królem Szwecji Karolem XVI Gustawem i królową Szwecji Sylwią.

"Innowacyjność to klucz do wzrostu gospodarczego, baza do długofalowego ekonomicznego dobrobytu. Innowacyjność to połączenie wielkich umysłów, pomysłów oraz inicjatywy, tego, co znajdujemy zarówno w Szwecji, jak i w Polsce" - mówił prezydent. Podkreślił, że polscy studenci i badacze są znani ze swych technologicznych i naukowych osiągnięć.

Prezydent zaznaczył, że innowacyjność wymaga także działań ze strony polityków. Jak mówił, bardzo ważna jest dobra współpraca między instytucjami państwa, sektorem prywatnym oraz światem nauki. Polska – mówił - jest zainspirowana szwedzkim modelem w tej dziedzinie.

Duda zaznaczył, że Polska właśnie tworzy nowy system wspierania innowacyjności. Dodał, że powołana została Rada Innowacyjności, której zadaniem jest koordynowanie działań poszczególnych ministerstw w zakresie innowacyjności.

Polski rząd ogłosił plan Odpowiedzialnego Rozwoju, który zawiera narzędzia mające wzmocnić innowacyjność i międzynarodową konkurencyjność polskiej gospodarki - przypomniał prezydent. Duda mówił też o programie „Start-up in Poland”, który – zaznaczył – ma na celu zbudowanie w naszym kraju jak najlepszego ekosystemu dla działalności startupów.

Prezydent wspomniał także o pierwszej z pakietu ustaw dotyczących innowacyjności, którą podpisał w ubiegłym tygodniu. Jak mówił, jest to próba zbliżenia sektora prywatnego i społeczności naukowej. Wyraził nadzieję, że uda się zbudować ramy polsko-szwedzkiej współpracy w „obiecujących sektorach”, która będzie korzystna dla obu krajów.

Po południu prezydent odwiedzi Ericsson Studio w Kista, dzielnicy Sztokholmu. W czwartek rano szef polskiego państwa spotka się w siedzibie szwedzkiego rządu z premierem Stefanem Loefvenem. Najpierw przewidziano spotkanie z mediami, a następnie rozmowy obu polityków w cztery oczy. Duda i Loefven wezmą też udział w śniadaniu roboczym.