Nie będzie prawdziwie wolnej Polski bez prawdy, bez zamknięcia sprawy, która tak długim cieniem położyła się na naszym życiu narodowym, społecznym - sprawy smoleńskiej - mówił w czwartek w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński w 79. miesięcznicę katastrofy smoleńskiej.

Lider PiS podkreślił, że obchody, zabiegi, walka o to, by prawda wyszła na jaw, by uczczono ofiary tragedii smoleńskiej, by stanęły pomniki, jest częścią szerszego przedsięwzięcia. "Jest częścią tego wszystkiego, co czynimy dla niepodległości Polski. Bo Polska niepodległa to musi być Polska żyjąca w prawdzie, to musi być Polska żyjąca bez obaw, bez strachu. To musi być Polska prawdy. I to musi być Polska, która jest gotowa, potrafi oddać cześć tym, którzy zginęli, by służyć ojczyźnie, którzy zginęli na służbie, którzy chcieli oddać cześć ofiarom ludobójstwa w Katyniu" - powiedział.

Zaznaczył, że nie będzie prawdziwie wolnej Polski bez prawdy, bez właściwego uczczenia tych, którzy zginęli, bez zamknięcia sprawy, która tak długim cieniem położyła się na naszym życiu narodowym, społecznym - sprawy smoleńskiej.