Ekshumowane zostaną ciała 83 ofiar katastrofy smoleńskiej - poinformował kierownik zespołu prokuratorów prowadzących sprawę prok. Marek Kuczyński. Przypomniał, że w dokumentacji, którą przekazała Polsce strona rosyjską, były liczne nieprawidłowości.

"Ekshumowane zostaną ciała 83 ofiar katastrofy smoleńskiej, to jest tych osób, których ciała nie zostały spopielone" - powiedziała Kuczyński.

Podkreślił, że przeprowadzanie w tej sytuacji sekcji zwłok jest obowiązkiem prokuratora.

"Prokuratora dysponuje materiałami, to znaczy protokołami sekcji zwłok wykonanymi przez organa Federacji Rosyjskiej i uzyskanymi przez nas w drodze pomocy prawnej. Podkreślić należy, że w żadnej z tych czynności, z wyjątkiem sekcji zwłok pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nie uczestniczył polski prokurator, pomimo tego, że takie wnioski - w ramach pomocy prawnej - były na samym początku tego postepowania zagaszane" - mówił.

"Mamy zatem dokumentację rosyjską, nie mamy dokumentacji fotograficznej" - dodał.

Kuczyński przypomniał, że w celu oceny protokołów sekcyjnych w toku postępowania prowadzonego jeszcze przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie powołano biegłych z zakładu medycyny sądowej we Wrocławiu, którzy dokonali oceny z punktu widzenia sądowo-medycznego tej dokumentacji.

"Znaleziono szereg nieprawidłowości, wynikających li tylko z analizy treści tych protokołów oraz materiałów również przekazanych w ramach pomocy prawnej, dotyczących oględzin miejsca zdarzenia, również dokumentacji fotograficznej z miejsca zdarzenia" - powiedział.

"Te nieprawidłowości były liczne i obszerne" - dodał Kuczyński.(PAP)