Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział w czwartek, że ma nadzieję, iż za dwa lata, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, odbędą się wspólne uroczystości, łączące wszystkich Polaków.

Dziennikarze pytali marszałka Senatu o to, czemu obchody Święta Niepodległości 11 listopada dzielą Polaków zamiast łączyć.

"Ten dzień nas łączy tym, że cieszymy się z rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ja mam taką cichą nadzieję i tę nadzieję mają pewnie i inni politycy, że za dwa lata, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, będziemy mieć wspólne obchody. Wspólnie się cieszymy, wspólnie się radujemy, a osobno chodzimy w marszach i taka już trochę wytworzyła się tradycja" - powiedział Karczewski.

Według niego "pewną tradycją" jest również to, w jaki sposób członkowie PiS obchodzą dzień 11 listopada i dzień wcześniej. "Bo już dziś będziemy mieli nasz marsz upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Również będziemy mieli akcenty dotyczące odzyskania niepodległości, również będziemy brali udział - ja sam będę brał udział - we wszystkich oficjalnych uroczystościach państwowych organizowanych przez pana prezydenta" - powiedział.

Reklama

Karczewski dodał, że 11 listopada rano weźmie udział we mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej, potem w uroczystościach w Belwederze, uroczystej odprawie wart pod Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie weźmie udział w uroczystościach w Krakowie.

"To też pewnego rodzaju tradycja. Jesteśmy i w Warszawie, i w Krakowie. Jak państwo pamiętacie dwa lata temu 11 listopada pan prezes Jarosław Kaczyński ogłosił kto będzie naszym kandydatem, PiS, na prezydenta i tym kandydatem był obecny prezydent Andrzej Duda" - powiedział marszałek Senatu.

Na 11 listopada w Warszawie zarejestrowano wiele zgromadzeń publicznych, odbędzie się także Bieg Niepodległości i uroczystości państwowe z udziałem prezydenta.

Ulicami stolicy przejdą marsze, w tym "KOD Niepodległości" organizowany przez Komitet Obrony Demokracji, organizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości pod hasłem "Polska bastionem Europy" oraz dwa marsze organizowane przez Koalicję Antyfaszytowską.

Z kolei w Krakowie obchody, w których wezmą udział najważniejsi politycy PiS, obejmują m.in. złożenie kwiatów pod Krzyżem Katyńskim i mszę świętą, która będzie odprawiona w katedrze na Wawelu. W historycznej sali Towarzystwa „Sokół" przy ulicy Józefa Piłsudskiego zaplanowane jest wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego.