Prawie 55 tys. zł. zebrali wolontariusze podczas tegorocznej 24 kwesty na kieleckich cmentarzach, którzy przez cztery dni gromadzili pieniądze na renowację zabytkowych pomników i rzeźb cmentarnych.

Na ośmiu kieleckich cmentarzach kwestowało blisko 600 wolontariuszy. Zebrali łącznie 54 tys. 733 zł.

Prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach Stanisław Szrek powiedział w sobotę PAP, że zebrano o ponad 12 tys. zł mniej niż rok temu.

"W ubiegłym roku, mimo że kwesta trwała tylko trzy dni, zebraliśmy 67 tys. zł. Rezultat tegorocznej zbiórki to głownie zasługa ludzi młodych. Na cmentarzach kwestowało 500 uczniów szkół średnich i gimnazjalnych, a tylko 80 osób dorosłych" – przekazał Szrek.

Reklama

"Za zebrane pieniądze odnowimy pomniki, które mają wartość historyczną. Cześć pieniędzy przeznaczymy na drobne prace. Z niektórych grobów pospadały krzyże, które musimy z powrotem zainstalować. Odnowić musimy klapy w kryptach, dużo z nich jest w fatalnym stanie. Naprawimy też ogrodzenia, min. na Cmentarzu Starym" – dodał prezes SODN.

Tegoroczna kwesta zorganizowana została już po raz 24. Tylko w ciągu ostatnich ośmiu ostatnich lat zebrano ponad 520 tysięcy złotych. Od 2006 roku taką samą kwotę, jaką uda się zebrać podczas kwesty dokłada miasto.

Według prezesa Szreka w ciągu 23 lat za pieniądze zebrane podczas kwest i te otrzymane od miasta, odnowiono około 360 pomników i rzeźb cmentarnych, m.in. grobowiec rodziny Porębskich z żeliwnymi tablicami, kamienną rzeźbę Matki Boskiej na grobie rodziny Krzyszkiewiczów, pięć grobów powstańców styczniowych, prawdopodobny grób polskich żołnierzy walczących w armii Napoleona z 1809 roku czy groby rodziców prezydenta miasta Stefana Artwińskiego. Wykonano również częściową modernizację Pomnika Katyńskiego.