Prace nad projektami ustaw: o organizacji i trybie postępowania przed TK, a także o statusie sędziów TK, toczą się w Sejmie spokojnie, z dużą rozwagą i bez pośpiechu - zapewnił w czwartek przewodniczący komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS).

W czwartek w Sejmie posłowie PO i Nowoczesnej przekonywali, że prace nad projektami ustaw ws. TK toczą się w Sejmie za szybko i "pod osłoną nocy".

Piotrowicz pytany o zarzuty opozycji, powiedział dziennikarzom, że w czwartek w Sejmie odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy ws. statusu sędziów TK, a w piątek - pierwsze czytanie projektu ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK. "Prace (nad tymi projektami) toczą się z dużą rozwagą i bez pośpiechu" - zapewnił Piotrowicz.

Jak zauważył, posiedzenie komisji sprawiedliwości, na którym odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o statusie sędziów TK, miało miejsce blisko 10 dni temu. "Dziś będziemy mieli drugie czytanie tego projektu, będzie możliwość składania poprawek" - zaznaczył poseł PiS.

Dopytywany o zarzuty opozycji, że PiS chce pracować nad projektami ws. TK w nocy, Piotrowicz powiedział: "Zawsze jest albo za wcześnie, albo za późno, nigdy nie słyszę, że w sam raz". Jak dodał, harmonogram posiedzenia Sejmu jest bardzo napięty - posiedzenie trwa tylko dwa dni. "Z tego względu pierwsze czytanie (projektu ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK) odbędzie się późno" - zaznaczył. Zgodnie z harmonogramem, prace nad projektem rozpoczną się w piątek o godz. 20.45.

"Od pierwszego czytania upłynie sporo czasu, zanim dojdzie do szczegółowego rozpoznania tego projektu na posiedzeniu komisji, a później o dalszych pracach zdecyduje marszałek Sejmu" - dodał Piotrowicz.

Poseł PiS podkreślił, że nie widzi nic nadzwyczajnego w trybie procedowania nad projektami ws. TK. "Nie dostrzegam żadnego pośpiechu, pracujemy spokojnie i z rozwagą" - zadeklarował.

Zdaniem Piotrowicza, zarzuty wobec PiS ws. trybu procedowania nad projektami ustaw ws. TK, świadczą o tym, że posłowie opozycji wypowiadają "puste słowa, nie zawierające żadnej treści, faktów, żadnych argumentów". "To pokazuje słabość merytoryczną opozycji" - ocenił.

Pytany o zarzuty części opozycji, że projekt ustawy o statusie sędziów TK zawiera niekonstytucyjny zapis o skróceniu 9-letniej kadencji sędziego TK, Piotrowicz powiedział: "Nie ma mowy o skracaniu kadencji sędziego Trybunału, kadencja trwa 9 lat".

Projekt ustawy o statusie sędziów TK wprowadza m.in. jawność oświadczeń majątkowych sędziów TK i generalną barierę 70 lat, aby sędzia TK mógł orzekać. Według projektu, sędzia TK przechodziłby w stan spoczynku po zakończeniu kadencji lub po osiągnięciu 70. roku życia (dziś nie ma takiej bariery) - chyba, że na pół roku przed ukończeniem 70. roku życia złożyłby zaświadczenie lekarza, że jest zdrowy. Opozycja chce wykreślenia zapisu o barierze 70 lat. Według niej, oznaczałoby to niekonstytucyjne przerwanie kadencji trojga obecnych sędziów, którzy są najstarsi.

Projekt ws. statusu sędziów trafił do Sejmu od koniec września; opracowano go na podstawie zaleceń zespołu ekspertów, powołanego przez marszałka Sejmu. PO wnosi o odrzucenie projektu. W połowie października komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała Izbie jego uchwalenie. Po burzliwej dyskusji odrzucono wtedy poprawki PO i Nowoczesnej.

Projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, autorstwa posłów PiS, przewiduje m.in. nowe zasady wyłaniania przedstawianych prezydentowi kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Stanowi, że przedstawia ich Zgromadzenie Ogólne (ZO), które tworzą urzędujący sędziowie TK, którzy złożyli ślubowanie wobec prezydenta. Zakłada też, że po końcu kadencji prezesa TK - do czasu wyboru nowego - TK pokieruje sędzia o najdłuższym łącznym stażu: w TK, sądach powszechnych i administracji.