Przedstawiciele władz miasta i województwa, pracownicy uczelni, dziennikarze i politycy biorą udział w kweście na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza. Na tej trójwyznaniowej nekropolii pochowani są katolicy, ewangelicy i wyznawcy prawosławia.

Tegoroczna kwesta trwa od soboty. Pieniądze zbierała już młodzież z łódzkich szkół, przewodnicy i miłośnicy tej historycznej nekropolii zrzeszeni w Towarzystwie Opieki na Starym Cmentarzem. Po raz pierwszy w ponad 20-letniej historii udział w kweście wzięli przedstawiciele organizacji patriotycznych i historycznych.

W dniu Wszystkich Świętych do zbierania pieniędzy włączyli się znani mieszkańcy miasta. Tradycyjnie spotkać ich można m.in. przy głównej alei na katolickiej części cmentarza.

Wśród kwestujących był nowy rektor Uniwersytetu Łódzkiego - prof. Antoni Różalski. Według niego włączenie się w tym dniu do akcji, to obowiązek wobec tych, którzy pochowani są na tym cmentarzu. Przypomniał, że jest tam wiele grobów przedstawicieli Łodzi akademickiej - naukowców Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Medycznego, a także profesorów szkół artystycznych.

Reklama

Podobnego zdania był wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela, który uważa, że udział w kweście to wyraz szacunku wobec tych, którzy tam leżą i wobec tych, którzy odeszli w ostatnim roku. To także - jak mówił w rozmowie z PAP - oddanie hołdu wszystkim, bez względu na ich narodowość, przekonania i wyznanie. "Pokazujemy, że Łódź jest wielokulturowa" - dodał. To również - według niego - dołożenie swojej cegiełki do ratowania zabytków tej nekropolii.

Osoby z puszkami było można spotkać nie tylko w katolickiej części cmentarza. Posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer kwestowała w części prawosławnej i ewangelickiej. Jak przyznała, w każdej z nich łodzianie chętnie wrzucali pieniądze do puszek. Zwróciła uwagę, że były to zarówno starsze, jak i młodsze osoby. "Traktują to już jako naturalną część dnia Wszystkich Świętych" - powiedziała. Jej zdaniem ta kwesta to bardzo ważna akcja, bo ważne jest, aby zadbać o zabytki, które związane są z historią miasta.

Kwesta na Starym Cmentarzu po raz pierwszy odbyła się w 1995 roku – z inicjatywy nieżyjącego już nestora łódzkich przewodników Stanisława Łukawskiego przy współudziale łódzkiego ośrodka TVP. Akcję szczególnie aktywnie propagował zmarły w 2012 roku dziennikarz Wojciech Słodkowski.

W ubiegłorocznej zbiórce pozyskano 92 tys. zł, co pozwoliło na renowację 12 nagrobków. We wszystkich zorganizowanych do tej pory kwestach pozyskano ok. 1,2 mln zł, co pozwoliło na renowację ponad 160 pomników. Od wielu lat część pieniędzy ze zbiórki w dniu Wszystkich Świętych przekazywana jest na ratowanie najcenniejszego zabytku nekropolii - unikalnego w skali światowej neogotyckiego mauzoleum jednego z największych fabrykantów Karola Scheiblera.

Stary Cmentarz powstał w latach 1855-1858; od początku jako nekropolia trójwyznaniowa - dla katolików, prawosławnych i ewangelików. To miejsce pochówku przemysłowców, lekarzy, prawników, przedstawicieli starych rodów, uczestników walk o niepodległość, ludzi zasłużonych dla rozwoju miasta, jego sztuki i oświaty.

Nekropolię wyróżnia bogactwo form i stylistyki pomników nagrobnych. Prawie 200 z nich jest wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków.