43 metalowe krzyże z zabytkowego cmentarza w Łomży (Podlaskie) udało się w ostatnim roku odrestaurować dzięki pieniądzom z dorocznej kwesty na rzecz ratowania najstarszych nagrobków na tej nekropolii. Początki łomżyńskiego cmentarza sięgają 1801 r.

Kwesty w Łomży odbywają się - z kilkuletnią przerwą - od 1984 r. We wtorek, w Dniu Wszystkich Świętych, jak co roku kwestują wolontariusze. W środę w Dzień Zaduszny, pieniądze można będzie jeszcze wrzucać do specjalnych stacjonarnych skarbon - poinformował PAP Józef Babiel z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, które organizuje kwestę.

Odrestaurowane metalowe krzyże były gromadzone od jakiegoś czasu, udało się je odnowić, kilkanaście z nich wróciło już na nagrobki rodzinne. Udało się też poddać renowacji cztery płyty nagrobne pochodzące z końca XIX i początku XX. Wszystkie prace kosztowały 47 tys. zł. Rokrocznie w kweście udaje się zebrać ok. 40 tys. zł.

Babiel poinformował, że w planach jest kontynuowanie odnawiania kamiennych płyt nagrobnych i obelisków, krzyży żeliwnych, kutych ogrodzeń z nagrobków, których - jak zauważył - "jest sporo".

Reklama

W kolejnych latach w planach jest również ponowna renowacja zabytkowej głównej bramy wjazdowej na łomżyński cmentarz. Brama była odnawiana w 1998 r., ale wymaga ponownych prac. Babiel zaznaczył, że musi się m.in. także zmienić organizacja ruchu przy bramie - tak, by nie uszkadzały jej pojazdy wjeżdżające na cmentarz.

Łomżyński cmentarz to jedna z najstarszych w Polsce i najpiękniejszych nekropolii w regionie. Dzisiejszy zespół cmentarny w Łomży obejmuje teren cmentarza rzymsko-katolickiego oraz byłych cmentarzy prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Jest tam ok. pół tysiąca zabytkowych nagrobków, z czego ponad 60 znajduje się w rejestrze zabytków. Dzięki kwestom udało się odnowić dotychczas ponad 200 z nich.

Na łomżyńskim cmentarzu spoczywają m.in. autor "Flory Polskiej", znany botanik Jakub Waga (zm. 1872), pisarz Feliks Bernatowicz (zm. 1836), czy pierwszy archeolog północno-wschodniej Polski Alfons Budzyński (zm. 1855).

Dzięki pracom renowacyjnym w ostatnich latach udało się m.in. odkryć i odnowić tablicę nagrobną z połowy XIX w. bratowej Bernatowicza, byłego burmistrza Łomży Aleksandra Chrystowskiego (1916 r.) oraz nagrobek płk. Jerzego Sawy Sawickiego z 33 Pułku Piechoty.

Dzięki publicznym dotacjom samorządowym i ministerialnym trwa renowacja pochodzącej z 1838 r. Kaplicy Śmiarowskich, jednej z najbardziej okazałych kaplic na łomżyńskim cmentarzu. Kaplica ma kształt rotundy, z dachem w kształcie kopuły. Pierwszy etap tych pracy dotyczy wymiany więźby dachowej, prace trwają. Renowację nadzoruje parafia katedralna w Łomży.