PiS dewastuje Trybunał Konstytucyjny z uporem godnym lepszej sprawy; złożony w środę w Sejmie projekt PiS ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK ma zawłaszczyć stanowisko prezesa Trybunału dla przedstawiciela PiS - powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann.

"Wczoraj minął rok od wyborów - w tym czasie mamy szóstą nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którą Prawo i Sprawiedliwość dewastuje Trybunał z takim uporem godnym lepszej sprawy" - powiedział Neumann w środę dziennikarzom w Sejmie.

"Średnio raz na dwa miesiące mamy ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. To nie jest normalna sytuacja, to jest wyraźne pokazanie przez Prawo i Sprawiedliwość, że ta wojna z Trybunałem jest celowa, planowa i właściwie założona w strategii PiS" - dodał szef klubu PO.

Według niego, projekt ma "zawłaszczyć stanowisko prezesa TK dla przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości". "Ma podporządkować, ma dać gwarancję, że wybrany będzie tylko prezes wskazany przez Prawo i Sprawiedliwość. To zła ustawa. Po raz kolejny pewnie będziemy na celowniku instytucji europejskich" - mówił Neumann. "Nasza sytuacja jako Polski się nie poprawi, a wręcz przeciwnie - będziemy dalej w tym pełzającym konflikcie tkwić" - uważa polityk Platformy.

Neumann zapowiedział, że jeśli ustawa autorstwa PiS zostanie uchwalona przez Sejm, wówczas Platforma zaskarży ją do Trybunału Konstytucyjnego jako "niezgodną z zasadami konstytucyjnymi".

Na stronach Sejmu zamieszczony został w środę projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym autorstwa posłów PiS. Projekt wprowadza m.in. zasadę, że kadencja prezesa TK trwa sześć lat (dziś sędzia powołany na prezesa jest nim do końca swej kadencji).

Reguluje też tryb procedowania przy wyłanianiu przez Zgromadzenie Ogólne TK kandydatów na prezesa Trybunału dla prezydenta RP. Zgodnie z projektem, prezesa powołuje prezydent spośród kandydatów przedstawionych mu przez ZO (nie ma określonej liczby kandydatów - dziś jest ich trzech). ZO ma przedstawiać prezydentowi jako kandydatów wszystkich sędziów, którzy w głosowaniu otrzymali co najmniej 5 głosów.

Przygotowanie takiego projektu było zapowiadane od kilku tygodni. Jest to jeden z trzech projektów odnoszących się do TK. Chodzi o projekty: ustawy o statusie sędziów TK, ustawy dotyczącej organizacji i trybu postępowania przed TK oraz przepisów wprowadzających tę ustawę.