IBRIS: Polacy chcą narodowej karty płatniczej, ale musi działać też za granicą


Warszawa, 26.10.2016 (ISBnews) - Prawie 70% Polaków chciałoby większej konkurencji na rynku kart płatniczych, a narodowa karta płatnicza może się - w ich ocenie - do tego przyczynić. Warunkiem jest jednak, że będzie ona działać również za granicą, wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS).
Na pytanie "Czy należy zwiększyć konkurencję, poprzez umożliwienie rozwoju i powstania innych systemów na przykład lokalnej karty płatniczej?" 32,6% badanych odpowiedziało zdecydowanie tak, a 35,8% - raczej tak. We wrześniu 2015 r. odsetek ten wyniósł odpowiednio: 28,1% i 32,8%.
Zdaniem 22,3% ankietowanych, konkurencja już dziś jest wystarczająca lub raczej wystarczająca. W porównaniu z ubiegłym rokiem oznacza to spadek o 2,7 pkt proc. Zdania na temat konkurencji na rynku kart płatniczych nie ma już tylko 9,3% respondentów, wobec 13,7% niezdecydowanych w 2015 r.
"Obecnie polski rynek jest zdominowany przez dwa zagraniczne systemy kartowe czterostronne, Visa i Mastercard, które według danych NBP zajmują razem ponad 99% rynku. Oprócz nich działają jeszcze dwa systemy trójstronne licencjonujące - w ich ramach karty obciążeniowe wydają Diners Club Polska (od niedawana wydający również karty kredytowe) i Amercian Express. Według NBP, ich łączny udział w rynku pod względem wartości transakcji nie przekracza jednak 0,3%" - czytamy w komunikacie.
Konkurencją dla Visy i Mastercarda mogłaby być narodowa karta płatnicza, której wprowadzenie forsuje Ministerstwo Rozwoju, pod warunkiem, że będzie działała też za granicą.
"Jak pokazało badanie, w październiku 2016 r. za jej stworzeniem opowiadało się prawie 60% Polaków. Podobne rozwiązanie funkcjonuje m.in. na rynku niemieckim. Lokalne karty płatnicze są równie powszechnie stosowane m.in. we Francji, Włoszech i Danii. Jak deklaruje Ministerstwo Rozwoju, polska karta narodowa mogłaby również służyć jako powszechny, uniwersalny dokument identyfikacyjny" - czytamy także.
Na pytanie dotyczące pomysłu utworzenia polskiej, narodowej karty płatniczej, która będzie dostępna dla klientów banków obok obecnie funkcjonujących systemów kartowych 29,6% ankietowanych odpowiedziało - zdecydowanie dobrze, a 28,2% - raczej dobrze. Ponad 15% badanych ocenia pomysł ministerstwa raczej źle, a 10,2% - zdecydowanie źle. Niezdecydowanych w sprawie narodowej karty płatniczej jest 16,7% Polaków.
"Jednym z argumentów podnoszonych przez przeciwników narodowej karty jest brak możliwości płacenia nią na zagranicznych rynkach. Choć według statystyk NBP, 98% transakcji zrealizowanych kartami wydanymi w Polsce realizowanych jest na terenie naszego kraju, a tylko 2% przypada na transakcje międzynarodowe, to jednak coraz częściej Polacy robią zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Byłoby to niemożliwe z narodową kartą płatniczą" - czytamy także.
Ten problem ministerstwo chce rozwiązać zapraszając do współpracy zagraniczne systemy. Visa, MasterCard, JCB lub Discover, mogłyby uzupełnić krajowy system kartowy na zasadzie tzw. co-badgingu. Związek Banków Polskich (ZBP) zapowiedział już, że zagraniczni otrzymają dostawcy zapytanie ofertowe w tej sprawie.
Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1100 osób w wieku lat 18 i więcej w październiku br.
(ISBnews)