Dziewięciu syryjskich rebeliantów, wspieranych przez Turcję, zginęło, a 32 zostało rannych w czwartek w starciach w ramach operacji mającej na celu wyparcie bojowników Państwa Islamskiego z obszarów przy granicy turecko-syryjskiej - podała w piątek turecka armia.

W ciągu minionej doby tureckie samoloty trafiły w 18 celów w regionie, w wyniku czego zniszczonych zostało 15 budynków wykorzystywanych przez IS. W nalotach koalicji międzynarodowej pod dowództwem USA zginęło trzech bojowników - sprecyzowała armia w komunikacie.

Rebelianci walczą w Syrii z dżihadystami z IS, a także z kurdyjskimi milicjami. Działają głównie w pasie przygranicznym.

Ankara rozpoczęła 24 sierpnia operację o kryptonimie "Tarcza Eufratu". Jej celem jest oczyszczenie z bojowników IS obszarów przy południowej granicy Turcji oraz powstrzymanie wspieranych przez USA kurdyjskich bojowników przed zdobywaniem nowych terenów w Syrii.

Jak informuje w piątek agencja Reutera, do tej pory rebeliantom udało się przejąć z rąk IS zaledwie ok. tysiąca km kwadratowych terytorium.

Turcja do wiosny przyszłego roku planuje też ukończyć wznoszenie muru na liczącej ponad 900 kilometrów granicy z Syrią. Według władz mur ma powstrzymać napływ syryjskich uchodźców, których w Turcji jest obecnie blisko 3 mln. (PAP)