Prezydent Rosji Władimir Putin złoży 19 października wizytę we Francji - poinformował w czwartek rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow przy rozpoczęciu rozmów z przybyłym do Moskwy szefem francuskiej dyplomacji Jean-Markiem Ayrault.

Ławrow dodał, że w trakcie spotkania Putina z francuskim prezydentem Francois Hollande'em w Paryżu omawiane będą kwestie dotyczące Syrii i Ukrainy.

Zwracając się do Ayrault Ławrow powiedział: "Przygotowujemy się do wizyty prezydenta Putina we Francji 19 października. Uważamy, że wizyta ta będzie miała szczególne znaczenie".

"Nasi prezydenci będą mieli możliwość przedyskutowania również stanu stosunków dwustronnych z uwzględnieniem tych tendencji, które w ostatnim czasie przejawiają się zarówno w kręgach biznesowych obu państw, jak i wśród personelu naszych rządów. Prezydenci zrealizują wypełniony program kulturalny, co również odzwierciedla tradycję partnerstwa rosyjsko-francuskiego" - kontynuował szef rosyjskiego MSZ.

"Oczywiście będą oni także dyskutować o kwestiach międzynarodowych, przede wszystkim o Syrii, Ukrainie" - zaznaczył.

Francja stara sie budować poparcie dla rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która wznowiłaby rozejm w ogarniętym walkami syryjskim mieście Aleppo i umożliwiła dostarczanie tam pomocy humanitarnej.

"Sytuacja (w Aleppo) jest nie do zaakceptowania, jest głęboko wstrząsająca i zawstydzająca. Francja nie zamknie oczu by niczego nie czynić" - powiedział Ayrault w środę przed wyjazdem do Moskwy francuskiej telewizji informacyjnej LCI zaznaczając, że poparcie Rosji dla syryjskiego reżimu to przejaw "cynizmu, który nikogo nie zwiedzie".

Francja chce także przyspieszyć realizację politycznej części mińskich porozumień pokojowych dotyczących konfliktu w ukraińskim Donbasie. Wraz z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem Ayrault zaproponował wytyczenie tam trzech pilotażowych stref, do których nie miałyby dostępu oddziały wojskowe ani ich sprzęt. (PAP)