16-latek otrzymał za pośrednictwem internetu polecenie od osoby zajmującej się rekrutacją bojowników dla IS - pisze wydawana w Kolonii gazeta.

Dziennik "Bild", powołując się na nakaz aresztowania niedoszłego zamachowca, napisał, że nastolatek z Syrii powiedział w meczecie, że jest gotów umrzeć dla IS.

Prokuratura analizuje obecnie zawartość telefonu komórkowego zatrzymanego chłopaka. Rzecznik prokuratury powiedział, że potrzeba na to sporo czasu, ponieważ w ręce policji wpadły "znaczne ilości danych".

Reklama

Syryjczyk został zatrzymany we wtorek w hali sportowej, wykorzystywanej obecnie jako tymczasowe schronienie dla uchodźców. Podczas zamieszania spowodowanego nagłą akcją antyterrorystów z jednostki specjalnej SEK lekko ranni zostali trzej uchodźcy. W ocenie policji szesnastolatek stanowił "poważne zagrożenie".

Nastolatek uciekł wraz z rodzicami i siostrą z Syrii. Po tymczasowym zakwaterowaniu w ośrodku w Duelmen na zachód od Muensteru w Nadrenii Północnej-Westfalii cała rodzina została przeniesiona w tym roku do Kolonii. (PAP)

lep/ akl/ mal/