We wtorek obfite deszcze wywołały w regionie lawiny błotne. Zniszczeniu uległy okoliczne budynki, drogi i mosty. Z powodu nawałnicy ruch na drogach został sparaliżowany, były też przerwy w dostawach prądu - podaje agencja Associated Press.

Dziewięć ciał znaleziono w środę w pobliżu domu opieki w miejscowości Iwaizumi w prefekturze Iwate na północy wyspy Honsiu; są to zwłoki najpewniej osób starszych, które mieszkały w tej placówce - informuje agencja Kyodo.

Koło rzeki w tym samym mieście znaleziono również ciało mężczyzny, a w miejscowości Kuji w tej samej prefekturze zwłoki kobiety - sprecyzowała policja.

Reklama

Z sąsiedniego domu opieki dla osób starszych, gdzie znaleziono dziewięć ciał, udało się bezpiecznie ewakuować śmigłowcem około 80 osób.

W najbardziej wysuniętej na północ prefekturze Hokkaido trzy osoby zaginęły po tym, jak wpadły do rzek w miejscowościach Taiki, Shimizu i Shintoku. Około 350 osób jest odciętych od świata w miasteczku Minamifurano na wyspie Hokkaido.

Według japońskiej agencji meteorologicznej opady w Iwate i Hokkaido osiągnęły rekordowy poziom; w ciągu jednego dnia w Iwaizumi spadły ponad 203 milimetry deszczu, więcej niż wynosi przeciętna opadów w całym sierpniu. (PAP)