We wrześniu, po wakacjach sejmowych, klub Kukiz'15 przedstawi pakiet projektów ustaw gospodarczych i związanych ze służbą zdrowia - poinformowali PAP przedstawiciele klubu. We wrześniu zostaną wybrane władze regionalne stowarzyszenia Kukiz'15.

Nowy sezon polityczny dla klubu Kukiz'15 rozpocznie się spotkaniem ze zwolennikami i sympatykami ruchu, które odbędzie się 20-21 sierpnia w Borzęcinie (woj. małopolskie) - poinformowała PAP wiceprzewodnicząca klubu Agnieszka Ścigaj. "Spotkanie w Borzęcinie to nie będzie spotkanie programowe, tylko bardziej połączone z dyskusjami" - zaznaczyła.

Jesienią stowarzyszenie Kukiz'15 - które jest obywatelskim ruchem społecznym, a którego cele i interesy reprezentuje w parlamencie klub Kukiz'15 - chce zakończyć budowę struktur. Finałem ma być wybór władz regionalnych. "Do końca września chcemy wybrać władze we wszystkich oddziałach" - powiedział PAP rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza. Ścigaj dodała, że zebrania założycielskie w regionach wciąż trwają ze względu na dużą liczbę członków ruchu, którzy organizują zebrania "oddolnie".

Być może po wyborze władz regionalnych odbędzie się "ogólnopolskie większe spotkanie" ruchu - dodał Kulesza. Zastrzegł jednocześnie, że klub nie planuje żadnej konwencji programowej w najbliższym czasie. "Nie będzie żadnych zwrotów od linii, jaką obraliśmy i opisaliśmy w +Strategii zmiany+, którą przygotowaliśmy na wybory" - powiedział.

"My podchodzimy do naszej strategii bardzo poważnie, nie zmieniamy naszej koncepcji na Polskę tak jak lider PO Grzegorz Schetyna, jak rękawiczki, tylko realizujemy +Strategię Zmiany+, z którą szliśmy do wyborów" - dodał Kulesza. "Strategia Zmiany" to zbiór pomysłów i propozycji, które klub przedstawił w trakcie kampanii wyborczej do parlamentu jako "założenia strategii naprawy Rzeczypospolitej". "Nie nazywajcie tego programem" - podkreślili w nim jednak autorzy. Dokument jest efektem pracy zespołu ekspertów Kukiz'15, koordynowanego przez obecnego wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszkę.

Skrytykował również zapowiedzi konwencji programowych Nowoczesnej i PO. "Jeśli ktoś niecały rok po wyborach, czy rok po wyborach robi konwencję programową, to ja zadaję pytanie: co się stało z programem wyborczym z zeszłego roku? Czy to ma być jakaś zmiana? Co z tymi obietnicami wyborczymi?" - pytał.

Drugi wiceprzewodniczący Kukiz'15 Marek Jakubiak poinformował PAP, że w październiku odbędzie się kongres programowy Endecji - stowarzyszenia oraz, jak zaznaczył "jednej z frakcji Kukiz'15", które powstało w maju m.in. z inicjatywy posłów klubu, w skład której wchodzi również Jakubiak.

Według Kuleszy kolejnym działaniem, które podejmie klub po wakacjach będzie uszczegółowienie pomysłów przedstawionych w trakcie kampanii wyborczej. "Planujemy bardziej uszczegółowić te koncepcje, które w naszej +Strategii Zmiany+ zapisaliśmy, dodać do każdego zakresu tematycznego, który poruszaliśmy, szersze opracowanie, bardziej konkretne pomysły, i pewnie będziemy to realizować konsekwentnie po wakacjach sejmowych" - poinformował.

Ścigaj doprecyzowała, że klub zamierza we wrześniu złożyć pakiet ustaw gospodarczych oraz związanych ze służbą zdrowia. Podkreśliła, że aktualnie trwają prace w zespołach eksperckich, a nowe projekty są konsultowane z różnymi środowiskami. "Zaraz po wakacjach chcemy opublikować taki pakiet ustaw gospodarczych i związanych ze służbą zdrowia. To jest teraz dobry czas, żeby się spotkać, właśnie konsultujemy nasze propozycje z różnymi środowiskami, z organizacjami pozarządowymi" - powiedziała.

Zaznaczyła, że szczegóły projektów będą znane dopiero w momencie publikacji, we wrześniu, co potwierdził również wiceszef klubu Marek Jakubiak. "Zdarzyło się już kilkukrotnie, że nasze projekty zostały podchwycone przez konkurencję polityczną, dlatego też nie chcemy uprzedzać, tylko po prostu bierzemy się do roboty" - powiedział.

Wiceszefowa klubu pytana przez PAP o strategię klubu we wrześniu i ewentualne poparcie dla kolejnych pomysłów PiS odpowiedziała, że w tej kwestii "nic się nie zmieni". "Tu się nic nie zmienia i nic się nie zmieni, cały czas będziemy opozycją, która będzie merytorycznie przyglądać się każdemu projektowi - czy złoży go opozycja totalna, czy partia rządząca" - zapowiedziała.

"Dla nas ważny jest cel danego rozwiązania prawnego, a nie, kto to składa i to jest nasza droga, którą obraliśmy na początku i ona do końca się nie zmieni" - podsumowała Ścigaj.