Odszedł do wieczności dobry pasterz, który przez 27 lat prowadził z wielką mądrością i odpowiedzialnością w trudnych czasach Kościół krakowski – powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, o zmarłym we wtorek kard. Franciszku Macharskim - swoim poprzedniku w Archidiecezji Krakowskiej.

"Dwa dni po Światowych Dniach Młodzieży nowe wydarzenie dotyka bólem bardzo głębokim Archidiecezję Krakowską" - powiedział kard. Stanisław Dziwisz. "Odszedł do wieczności dobry pasterz, który przez 27 lat prowadził z wielką mądrością i odpowiedzialnością w trudnych czasach Kościół krakowski. W okresie przemian, które dokonały się w Polsce, przeobrażeń politycznych, umiał zachować słuszny dystans, który zaowocował tym, że Kościół zachował swoją niezależność i równocześnie zachował współpracę dla dobra Kościoła i społeczeństwa w Polsce" - dodał.

Metropolita krakowski podkreślił, że na pewno wielu ludzi jest wdzięcznych kard. Macharskiemu za jego postawę, zwłaszcza za pomoc internowanym i cierpiącym. "On umiał z delikatnością, dystansem to wszystko prowadzić poprzez Caritas i instytucje diecezjalne" – mówił kard. Dziwisz.

Reklama

Przypomniał, że kard. Macharski przyjaźnił się z Janem Pawłem II i był wierny jego nauczaniu. "Służył wiernie Kościołowi krakowskiemu i społeczeństwu" – mówił. "Żegnamy go z żalem, ale i z wdzięcznością Panu Bogu za jego życie, za jego działalność i za to wszystko, kim był" - powiedział kard. Dziwisz.