„Centrum miasta jest już niedostępne dla ruchu kołowego. Odbieramy bardzo wiele telefonów z pytaniami o kwestie dojazdu do określonych miejsc, czy przejazdu przez miasto. Patrole policyjne są przy zamykanych ulicach, również udzielają informacji” – powiedziała w środę rano PAP rzeczniczka częstochowskiej policji mł. asp. Marta Ladowska.

Dodała, że w mieście jest spokojnie, a policja nie odnotowała na tę chwilę zwiększonej liczby incydentów kryminalnych.

Zmiany w organizacji ruchu w centrum Częstochowy obowiązują od środy od godz. 10.00 do czwartku 28.07 do godz. 18.00, z możliwością wjazdu i wyjazdu z zamkniętej strefy dla dostawców i mieszkańców 27 lipca w godzinach 15.00-18.00. Nieprzejezdny jest obszar ograniczony ulicami: św. Barbary, św. Kazimierza, Pułaskiego, Jana III Sobieskiego, aleją Wolności, Kościuszki, Jana Pawła II, rynkiem Wieluńskim, ul. św. Rocha, św. Jadwigi.

Zakaz ruchu dotyczy wszystkich pojazdów, także dostawczych oraz rowerów, oprócz pojazdów zabezpieczenia i obsługi Światowych Dni Młodzieży. Wyjątki mogą dotyczyć sytuacji zagrażających zdrowiu lub życiu i wymagają indywidualnych uzgodnień z policją. Na kilkunastu ulicach w mieście wprowadzono ruch jednokierunkowy, aby umożliwić parkowanie autokarów i samochodów osobowych. Zmotoryzowani mieszkańcy proszeni są także o omijanie - w miarę możliwości - ciągu alei Kościuszki i Wolności ze względu na poprowadzenie większości objazdów komunikacji publicznej tymi ulicami.

Od 26 lipca od godz. 18.00 nie ma możliwości parkowanie pojazdów w ciągu III Alei NMP, a już od 24 lipca do 2 sierpnia do godz. 18.00 – zgodnie z zaleceniem policji - nie wolno parkować w bezpośrednim sąsiedztwie dworca głównego PKP oraz dworca PKP Stradom. Wyznaczono 11 rejonów parkowania dla autobusów i samochodów (5080 miejsc parkingowych, w tym 2710 dla autokarów); wskazano też drogi dojścia z nich na Jasną Górę.

Od 19 lipca działa całodobowa infolinia dla pielgrzymów w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, która jest obsługiwana w 6 językach przez 44 wolontariuszy. Dzwoniąc pod numer +48 32 20 77 066, można uzyskać wszelkie informacje na temat Światowych Dni Młodzieży.

Mimo utrudnień w centrum miasta, wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie, które biegną przez Częstochowę, są przejezdne.

Wyjątek stanowi czasowy zakaz (28 lipca od godz. 4.00 do godz. 16.00) przewozu towarów niebezpiecznych oraz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton na obszarze administracyjnym Częstochowy i niektórych odcinkach dróg w woj. śląskim. Nie dotyczy to autobusów.

Ojciec Święty przyleci do Częstochowy helikopterem z Krakowa o godz. 9.15. Wizytę rozpocznie od przejazdu otwartym samochodem wśród wiernych pomiędzy sektorami pod jasnogórskim sanktuarium. O godz. 10.30 na Błoniach Jasnogórskich rozpocznie się msza święta z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, której będzie przewodniczył. O 12.30 papież przejedzie zamkniętym samochodem na lądowisko i odleci helikopterem do Balic. (PAP)