W prawie brytyjskim nie zostaną wprowadzone zmiany, które mogłyby dotknąć cudzoziemców mieszkających na Wyspach. Informację o tym zamieszczono na rządowej stronie www.gov.uk

Rząd planuje respektować prawa osób nieposiadających brytyjskiego obywatelstwa po Brexicie, jeżeli kraje UE będą respektować prawa Brytyjczyków przebywających w krajach członkowskich. Jak zapewnia priorytetową ochroną objęci zostaną ci, którzy w Wielkiej Brytanii pracują lub studiują.

W oświadczeniu pojawiła się także informacja, że osoby mieszkające w Zjednoczonym Królestwie nieprzerwanie od 5 lat, będą objęte prawem do dalszego przebywania na terenie kraju na zasadach prawa unijnego. Natomiast ci, którzy legalnie przebywają w Wielkiej Brytanii dłużej niż 6 lat zostaną uprawnieni do ubiegania się o brytyjskie obywatelstwo.

Jeżeli chodzi o osoby zamieszkujące w Wielkiej Brytanii krócej niż 5 lat, uzyskają one możliwość certyfikatu „rezydenta”. Jego posiadanie nie wpłynie na ich sytuację prawną. Osoby zamieszkujące Wyspy dłużej niż 5 lat, ale niepochodzące z żadnego z krajów członkowskich UE i nieposiadające karty stałego pobytu objęte zostaną obowiązkiem ubiegania się o właściwe pozwolenie.

Członkowie rodzin osób zamieszkujących w Wielkiej Brytanii będą musieli ubiegać się o certyfikat „rezydenta” w przypadku jeżeli nie są obywatelami państw UE lub o kartę stałego pobytu w przypadku osób nieposiadających obywatelstwa państwa członkowskiego.